Polska ma coraz mniej dzieci. Jakie są koszty ich wychowania?


Na zdjęciu ilustracyjnym – lawina wydatków, czyli ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce. Foto: rmf24.pl.google.com.

Motto:
Rodziny z dziećmi i bez dzieci współczują sobie nawzajem.
(Edgar Watson Howe)

Ekspertów niepokoi niski współczynnik dzietności w Polsce, wynoszący około 1,3 – sugerują, aby wzrósł do poziomu ok. 2,0 – inaczej kraj znajdzie się w głębokim regresie demograficznym. Tymczasem koszt wychowania dziecka to “ok. 10 tys. zł rocznie”.

Kurczy się przyrost naturalny w Polsce. Alarmują w związku z tym naukowcy i biskupi. Rząd także widzi problem. Ale ma zbyt wielką dziurę w budżecie, żeby można było dawać z niego niezbędne datki, na małe dziatki dla matki. Nakłada się na tę trudną sytuację, wysoka fala wyjazdów młodych ludzi, za pracą do państw Zachodniej Europy. I tam młode Polki chętnie rodzą dzieci, bo kraje zachodnie zapewniają małym dzieciom, ich matkom i rodzinom, godną pomoc społeczną.

Każdy, kto ma lub miał małe dziecko w Polsce, wie dobrze, jakie są koszty utrzymania. Problemem zajęli się bliżej eksperci. Postanowili w miarę solidnie sprawdzić i oszacować te koszty. Jak się okazuje – koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, w okresie do osiągnięcia 19 roku życia, mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci – od 317 tys. do 350 tys. zł – podaje Centrum im. Adama Smitha.

Gdy rodzina ma trójkę dzieci, te koszty wynoszą przeciętnie od 421 do 460 tys. zł. W podanym do publicznej wiadomości raporcie, Centrum im. Adama Smitha przyjęło, że koszt wychowania drugiego dziecka wynosi 80 proc. kosztów pierwszego, a trzeciego dziecka – 60 proc. kosztów pierwszego – to ze względu, jak uzasadniono, na statystyczne “korzyści skali”, w tym na oszczędności płynące ze wspólnej konsumpcji.

Eksperci zwracają uwagę na to, że choć rodzicielstwo nie jest wyłącznie wynikiem kalkulacji ekonomicznych, to jednak obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia, negatywnie wpływają na decyzje o liczbie dzieci.

Dla Polski ważne jest, aby współczynnik dzietności – obecnie wynoszący około 1,3 – wzrósł do poziomu zbliżonego do 2,0 – bez tego nasz kraj znajdzie się za kilkanaście lat w głębokim regresie demograficznym – ostrzega raport.

Jednocześnie jego autorzy podkreślają, że bardzo ważne jest, aby koszty wychowania i utrzymania dzieci były minimalizowane w państwie, na skutek efektywnych usług publicznych (edukacja, pomoc społeczna i opieka zdrowotna), ale głównie dzięki dynamicznemu rynkowi pracy, który pozwala na samodzielne uzyskanie dochodów.

“Macierzyństwo i praca zawodowa są obecnie do pogodzenia, a praca zawodowa jest jednym z czynników wzmocnienia pozycji społecznej kobiet” – czytamy w raporcie.

Eksperci podkreślają również, że rodziny z dziećmi, są szczególnie wrażliwe na skutki wysokiego VAT. “Stawka VAT w Polsce jest wyższa niż w większości państw europejskich. Wyższa stawka obowiązuje jedynie w Szwecji i Danii (25 proc.). Dla 95 proc. polskich podatników stawka VAT 23 proc. jest większym obciążeniem niż 19 proc. stawka od dochodów osobistych” – akcentują eksperci w raporcie.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl i radiopik.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieci, edukacja, Europa, finanse, kobieta, Polska, praca i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *