#stan #polityka #pis #kierownik “Rzeź” kierowników w ARiMR. Z 314 ostało się dziesięciu

Na zdjęciu ilustracyjnym – minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (L), premier Beata Szydło, Adam Lipiński (P). Foto: wroclaw.tvp.pl.google.com. 

Rząd Beaty Szydło kosi kierowników w podległej sobie agencji rolniczej. Spośród 314 w kraju, zostało jedynie 10. W miejsce usuwanych daje swoich, wedle zasady “Damy radę”: Swój to swój, nawet zły może być dobry.

Trwa rewolucja w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W zeszłym tygodniu wysłano z ministerstwa do ponad 300 kierowników powiatowych oddziałów wypowiedzenia. – Wszelkie zmiany kadrowe, które następują, nie są zagrożeniem dla zadań, jakie wykonuje Agencja – zapewnia w rozmowie z tvn24bis.pl rzeczniczka ARiMR, Agnieszka Szymańska. A rolnicy nie powinni się obawiać o wypłaty należnych im dotacji.

ARiMR ma 314 biur powiatowych

– Kierownicy powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zatrudniani są na podstawie powołania, co zgodnie z przepisami prawa oznacza, że w każdym momencie mogą być powołani jak i odwołania z zajmowanego stanowiska – tłumaczy ostatnie zmiany Agnieszka Szymańska, rzeczniczka prasowa ARiMR.

Jak dodaje pani rzeczniczka, “na chwilę obecną odwołanych zostało 230 kierowników powiatowych Agencji, a 74 – na skutek usprawiedliwionej nieobecności w pracy – decyzje otrzyma drogą pocztową”. ARiMR ma łącznie 314 biur powiatowych.

Zmiany bez wpływu na dotacje

Agnieszka Szymańska, pytana o powody zwolnień wszystkich kierowników, tłumaczy, że “powołanie i odwołanie może nastąpić w każdym momencie. Wszelkie decyzje zapadają zgodnie z prawem, zgodnie z kodeksem pracy” – wyjaśniła. Jednocześnie powiedziała, że “następcy kierowników biur powiatowych, będą powoływani w najbliższym czasie”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to wyznaczona przez Rząd RP agencja płatnicza Unii Europejskiej. Wdraża finansowanie z Unii i udziela rolnikom pomocy ze środków krajowych. Według zapewnień rzeczniczki ARiMR zmiany nie będą miały wpływu na wypłatę dotacji dla rolników.

W okresie, od 1 grudnia 2015 roku do 3 lutego 2016 roku, ARiMR wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2015 rok 3,35 mld złotych. Pieniądze przekazano na konta bankowe ponad 791 tys. rolników.

Zmiany kadrowe to brak zaufania

O zmiany kadrowe dziennikarze TVN24 zapytali również wszystkie wojewódzkie oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w kraju. Jak się okazuje, w ubiegłym tygodniu odwołano m.in. ośmiu kierowników Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świętokrzyskiem. W przypadku jednej osoby wycofano powierzenie pełnienia obowiązków.

– Powodem odwołań była utrata zaufania potrzebnego do wykonywania zadań w ramach stanowiska kierownika Biura Powiatowego – tłumaczy Marcin Chłodnicki ze Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Pytany o wypłatę dotacji dla rolników, Marcin Chłodnicki zapewnia, że “realizacja obsługi płatności bezpośrednich nabiera tempa”. – Ustawowy termin obliguje Agencję, aby proces zakończył się maksymalnie do 30 czerwca 2016 roku. Nie ma mowy, aby nastąpiły opóźnienia w wypłatach – dodaje Chłodnicki.

Według niego, “rolnicy i beneficjenci ARiMR, nie odczują negatywnych skutków zmian kadrowych”. – Nie stanowią one zagrożenia dla statutowych zadań Agencji, za realizację których odpowiada Prezes. Trwają prace nad usprawnieniem funkcjonowania ARiMR, co w najbliższym czasie przełoży się na poprawę obsługi beneficjentów – zapewnia Marcin Chłodnicki.

Z tymi samymi pytaniami, redakcja TVN24BiS zwróciła się także do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które sprawuje nadzór nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niestety, biuro prasowe resortu nie chciało komentować całej sprawy tłumacząc, że odpowiedzi na pytania mediów pozostają w gestii Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszelkie pytania o zmiany karowe w agencjach państwowych są zbyteczne, dopóki rząd PiS nie zakończy “czyszczenia” kadr.
Źródło: tvn24bis.pl.

UWAGA! Zapraszam serdecznie Czytelników do mojej nowej strony internetowej, która ma ponad 3700 ciekawych wpisów, w tym najnowsze – link: http://infostan.pl/.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, polityka, Polska i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *