#stan #polityka #pis #kosciol W ramach ugody fundacja o. Rydzyka “Lux Veritatis” dostanie 26 mln zł

Na zdjęciu ilustracyjnym – Jarosław Gowin i o. Rydzyk,
w tle prezes Kaczyński. Resort nauki nie da 20 mln zł
na szkołę Rydzyka. Foto: pudelek.pl.google.com.

Nie ma niczego złego, co by na dobre nie wyszło – to stare przysłowie, potwierdza także dziś, mądrość życiową w nim zawartą. Świadczy o tym przykład fundacji “Lux Veritatis”.

Nie dało mu PiS, a i tak otrzymał ponad 26 mln zł. Teraz Maryja będzie składać dzięki za miliony NFOŚiGW. Słowa podziękowań zbierze także prezes Kaczyński, który za jakiś czas da o. Rydzykowi, także ponad 20 mln zł. Bo – jak mówili wiele razy oficerowie partii – ojcu Rydzykowi należą się takie pieniądze, za to, co czyni dla Polski.

Dwa dni temu gościł w gospodarstwie najbogatszego księdza w kraju wicepremier Jarosław Gowin. Urzeczony tym, co zobaczył, wyraził podziw dla pięknie rosnącej m.in. wyższej szkoły o. Rydzyka. “Idźcie na świat i bądźcie wierni tym wartościom, które z tej uczelni wynosicie” – mówił wicepremier do studentów. To wszystko, co powstało przy Radiu Maryja, wyrosło dzięki Panu Bogu i ludziom – powiedział rektor założyciel uczelni o. dr Tadeusz Rydzyk.

– Muszę powiedzieć, że moglibyśmy rozwinąć się bardziej, ale tamto ugrupowanie przeszkadzało gorzej niż komuniści. (…) Pierwsze, co nam zrobili – od razu na drugi dzień odwołali Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, który miał grać na rocznicy. Później odwołali europejskie dotacje (…). O innych rzeczach nie będę mówił. Do dziś mamy procesy (…). Mam nadzieję, że Polska się rozwinie pięknie i my też będziemy wolni – mówił wielebny o. Tadeusz Rydzyk.

Dobry duch chciał, że w dwa dni po wizycie wicepremiera, Fundacja ojca Rydzyka “Lux Veritatis”, dostała wiadomość, że otrzyma ponad 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. To wynik ugody między NFOŚiGW i Fundacji “Lux Veritatis”. Czyżby telefon wystarczył i sąd biegiem postanowił…?

Sprawa dofinansowania geotermii toruńskiej trwa od 2007 roku, kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał 27 mln zł dotacji fundacji “Lux Veritatis” o. Tadeusza Rydzyka na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. NFOŚiGW wypowiedział jednak umowę na dofinansowanie, wskazując na liczne wątpliwości dot. prawidłowej realizacji umowy. Mimo cofnięcia dotacji fundacja “Lux Veritatis” zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia – informuje serwis Onet.pl.

Wobec tak niekorzystnej sytuacji, w 2009 roku ruszył proces cywilny, wytoczony przez fundację o. Rydzyka – NFOŚiGW, z żądaniem 27 mln zł odszkodowania za niesłuszne wypowiedzenie umowy, o dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego w Toruniu.

Zarząd NFOŚiGW i Fundacja Lux Veritatis – jak dowiedziały się media – “zmierzają obecnie do zawarcia ugody sądowej, zgodnie z zaleceniem Sądu Okręgowego w Warszawie”. Zarząd NFOŚiGW poinformował, że rozmowy w tej sprawie zostały podjęte nie przez obecne władze Funduszu, działające od grudnia 2015 r., lecz jeszcze przez poprzedni zarząd. Negocjacje prowadzone są przez dwie kancelarie prawne.

Jarosław Gowin nie krył tego, że jest pod wielkim wrażeniem, goszcząc w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) w Toruniu. – To dzieło zapoczątkowane przez Ojca Dyrektora, jest dziełem dobrym dla Polski (…) i myślę, że też dziełem umiłowanym przez Pana Boga – mówił polityk zjednoczonej prawicy.

– Chciałbym, żeby takie samo poczucie dumy (…) mogło już wkrótce towarzyszyć nam wszystkim, gdy patrzymy na polskie państwo, na polską gospodarkę, na pozycję naszego kraju za granicą. (…) Bardzo dziękuję wszystkim, którzy stworzyli tę uczelnię – podkreślił minister nauki Jarosław Gowin.

Wicepremier minister Gowin, będąc w WSKSiM z nakazu prezesa PiS, rzucił poważny sygnał zacnemu redemptoryście, że może liczyć na znaczące profity…, dumnej władzy z ogromnych sukcesów państwa, gospodarki i pozycji “kraju za granicą”. To tym bardziej wyrazisty sygnał, iż do niedawna minister Gowin był absolutnie przeciwny dać miliony budżetowe, o. Rydzykowi.
Źródła: wiadomosci.onet.pl i wpolityce.pl.

UWAGA! Zapraszam serdecznie Czytelników do mojej nowej strony internetowej, która zawiera ponad 3700 ciekawych wpisów, w tym najnowszych – link: http://infostan.pl/.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, pieniądze, polityka, Polska i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *