#stan #nauka #genom #czlowiek Naukowcy zaczynają poprawiać ludzki genom


Na zdjęciu ilustracyjnym – Chiny: naukowcy poprawiają DNA ludzkich zarodków. Foto: rynekzdrowia.pl.google.com.

Nigdy nie odwołuj się do lepszej natury człowieka – być może wcale jej nie ma. Zawsze podkreślaj, że masz na względzie jego interes – radził Lazarus Long. To całkiem niezła filozofia życia fikcyjnej postać powieści science fiction Roberta A. Heinleina.

Uczeni poprawiają nie tylko maszyny i urządzenia. Chcą poprawiać także naturę ludzką. Udało się to już częściowo uczonym chińskim. A świat obiegła wiadomość, że również brytyjscy embriolodzy będą ingerować w ludzki genom. Wyraziła na to zgodę brytyjska komisja ds. Płodności Człowieka i Embriologii (HFEA).

Uczeni planują usuwać z genomu – zapowiedzieli – szkodliwe mutacje. Jednak do wyjątkowego, rewolucyjnego, spektakularnego i niebezpiecznego poprawiania natury, ciągle daleko.

Chińczycy poinformowali już w zeszłym roku, że po raz pierwszy udało im się zmodyfikować genom ludzkich zarodków, z których usunęli wybrane geny. Gdyby to się udało, ludzie mogliby znacznie dłużyć żyć, w dodatku w dobry i pełnym zdrowiu.

Naukowcy wiedzą, iż wiele ludzkich embrionów obumiera, i to w okresie pierwszych kilku dni od poczęcia. Taka naturalna selekcja, wywołana jest zapewne, wadami genetycznymi – przypuszczają. Twierdzą, że to niezbędny, naturalny “mechanizm zabezpieczający przed degeneracją i akumulacją mutacji genetycznych”.

Zgodnie z zasadami ewolucji, które sformułował ponad 150 lat temu Karol Darwin, przeżywają tylko osobniki najlepiej przystosowane. A dla ludzkich zarodków, z których wyrasta człowiek, naturalnym środowiskiem, do którego muszą się przystosować, są najpierw jajowód, a następnie macica matki, gdzie się rozwijają.

Mimo wszystko, współczesna nauka niewiele wie o rzeczywistych przyczynach, tych tak wczesnych poronień. Powód jest oczywisty: bardzo mała liczba rzetelnych badań. To z przyczyn etycznych, gdyż bardzo trudno jest eksperymentować na ludzkich zarodkach. Większość informacji pochodzi z procesu obserwacji zarodków pozyskanych przez zapłodnienie in vitro oraz z “ekstrapolacji wyników uzyskanych na zwierzętach”.

Ale te pierwsze nie mają kontaktu z organizmem matki. A różnice w rozwoju myszy, owcy czy małpy i człowieka, są ogromne, więc podobieństwa mogą być bardzo złudne. Bez dogłębnego zbadania genetycznych podstaw rozwoju wczesnych zarodków ludzkich, nie da się absolutnie stwierdzić przyczyn ich obumierania, a tym bardziej mówić, o usuwaniu przyczyn powstających wad.

Tak jest w Europie. Inaczej rzecz się ma w innych kulturach i częściach świata. Znacznie mniej etycznych oporów mają na przykład naukowcy w krajach Dalekiego Wschodu, takich jak: Japonia, Korea Południowa, Chiny czy Tajwan.

Odkąd technologie nowoczesnych badań genetycznych, stały się dostępne dla wszystkich na wszystkich kontynentach, to właśnie szczególnie tam – w krajach Dalekiego Wschodu – prowadzone są w największym zakresie badania, na zarodkach ludzkich.

Co mogą dać nauce takie badania? Według jednych – przyniosą wiele przełomowych skutków dla życia i zdrowia człowieka przyszłości. Zdaniem drugich, może zrujnować i zdegenerować naturalne zdrowie i rozwój ludzkiego gatunku.
Źródło: polityka.pl.

UWAGA! Zapraszam serdecznie Czytelników do mojej nowej strony internetowej, która zawiera ponad 3800 ciekawych wpisów, w tym najnowszych – link: http://infostan.pl/.

Uwaga! Aby czytać na http://infostan.pl/ więcej o zbliżonej tematyce do każdego artykułu, należy kliknąć na dowolny tytuł, następnie zejść kursorem na koniec artykułu i kliknąć na jeden z trzech proponowanych tytułów. Życzę przyjemnej lektury.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Chiny, DNA, Europa, geny, in vitro, ludzie, nauka, zdrowie, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *