#stan #polityka #pis Minister Szałamacha chce dymisji swojego zastępcy


Na zdjęciu ilustracyjnym – wiceministrowie finansów – od lewej: Marian Banaś, Paweł Szałamacha minister, Konrad Raczkowski i Leszek Skiba. Foto: mf.gov.pl.google.com.

“Kilka banków jest »toksycznych« i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego” – mówił wiceminister w SGH.

Nie Witold Waszczykowski wyleci z rządu, a wiceminister… Paweł Szałamacha, minister finansów, zwrócił się do premier Beaty Szydło o odwołanie wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego – dowiedziały się media ze źródeł zbliżonych do rządu. Za dużo i za wcześnie powiedział całą prawdę – wiceminister – o bankach, więc bańka pękła i będzie musiał iść na pokutę, przez nieuwagę i nieroztropność.

Wiceminister Raczkowski powiedział w czwartek, 3 marca, podczas seminarium w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (SGH), że w 2016 roku, upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efekt wprowadzenia podatku bankowego, lecz niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

W reakcji na tę wypowiedź minister Paweł Szałamacha oświadczył w piątek, że polski sektor bankowy jest stabilny i zwrócił się do Konrada Raczkowskiego o wyjaśnienie jego wypowiedzi, dotyczącej upadłości banków. Podobnie również rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Łukasz Dajnowicz, w komentarzu do słów wiceministra zapewnił, że “sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny”.

Na dowód – jak podkreślił – “świadczą o tym wyniki finansowe banków, rezultaty europejskiego przeglądu jakości aktywów i stress testów oraz oceny agencji ratingowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Narodowego Banku Polskiego (NBP). W żadnym banku nie ma zarządu komisarycznego KNF. Banki spółdzielcze w obu zrzeszeniach budują systemy ochrony instytucjonalnej” – poinformował rzecznik.

Jednocześnie dodał, że złożona jest sytuacja sektora spółdzielczych kas SKOK, zarząd komisaryczny działa w 5 SKOK-ach, a 40 kas oszczędnościowo-kredytowych jest objętych postępowaniami naprawczymi.

Łukasz Dajnowicz podkreślił także, iż depozyty we wszystkich bankach i SKOK-ach, są objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). “Natomiast o jakości polskiego nadzoru finansowego najlepiej świadczą oceny międzynarodowe” – zaznaczył rzecznik KNF.

Wiceminister Raczkowski mówił w czwartek w SGH: “Kilka banków jest »toksycznych« i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy – mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG”.

“Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle” – zaznaczył wiceminister finansów.

Konrad Raczkowski powiedział dużo o bankach i dużo złego narobił sobie, swojej partii i rządowi. Teraz pani premier mocno się głowi, co zrobić wiceministrowi, aby dostał po głowie i nie wyleciał, gdyż ławka rezerwowych pusta, a chętnych na chleb wiceministra spoza ławki, nie ma. Bo chleb to niezbyt pyszny, mało atrakcyjny i – jak mówią znawcy administracji rządowej – podle płatny.

Według RMF24, niedawno Henryk Baranowski (PiS) zrezygnował z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Premier Beata Szydło przyjęła jego rezygnację ze stanowiska podsekretarza stanu – poinformował w swoim komunikacie resort.

Minister skarbu mówił pod koniec 2015 roku, że Henryk Baranowski jest poważnym kandydatem na stanowisko prezesa PGE. Nie jest wykluczone, że wnet będzie prezesem.
Źródło: wiadomosci.onet.pl.

UWAGA! Zapraszam serdecznie Czytelników do mojej nowej strony internetowej, która zawiera ponad 3800 ciekawych wpisów, w tym najnowszych – link: http://infostan.pl/.

Uwaga! Aby czytać na http://infostan.pl/ więcej materiałów o zbliżonej tematyce do każdego artykułu, należy kliknąć na dowolny tytuł, następnie zejść kursorem na koniec artykułu i kliknąć na jeden z trzech proponowanych tytułów. Życzę przyjemnej lektury.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, polityka, Polska i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *