ZUS pożycza i nie oddaje

Na zdjęciu ilustracyjnym – ZUS ma oddać budżetowi pożyczone 45 mld zł. Foto: polskieradio.pl.google.com.

ZUS, który wypłaca seniorom, każdego miesiąca należne świadczenia, wchodzi w coraz trudniejszy etap działalności – pieniędzy nie ma w kasie, a zaciągnięte pożyczki, są nie do spłaty.  “To system permanentnie deficytowy” – mówi ekspert.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – największa w Polsce instytucja ubezpieczeniowa – wchodzi, co było od dawna do przewidzenia, w coraz większe zadłużenie. W bieżącym roku (do końca marca) powinien oddać ponad 39,1 mld złotych pożyczek, które w minionych latach dostał (oprócz dotacji z budżetu państwa), na wypłatę rent i emerytur. Wiadomo już teraz, że bankrutujący ubezpieczyciel, nie zwróci pieniędzy w terminie.

Środki ze składek będą szły na wypłatę świadczeń

– Na dzień 31 marca 2016 roku, przypada termin zwrotu pożyczek, na łączną kwotę 39,1 mld złotych, jednak termin ich spłaty zostanie prolongowany na 31 marca 2017 roku – mówi w rozmowie z Onetem, przedstawiciel ZUS, Radosław Milczarski. Aktualnie Zakład jest na etapie przygotowań do podpisania z Ministrem Finansów aneksów, które będą prolongować spłatę tych pożyczek – informuje Radosław Milczarski, tłumacząc, dlaczego ZUS nie odda pieniędzy.

– W uzgodnieniu z Ministrem Finansów podjęto decyzje, że środki z wpływających składek zostaną przeznaczone na wypłaty świadczeń, nie zaś na spłatę pożyczek z budżetu państwa, których termin spłaty zostanie prolongowany.

Po roku 2017 dziura przekroczy 90,5 mld zł

– ZUS nie ma możliwości spłaty pożyczek. To system permanentnie deficytowy, który potrzebuje coraz większego wsparcia ze strony budżetu państwa. Zakład nie ma zdolności na to, aby oddać pieniądze – mówi Onetowi, Jakub Sawulski z Instytutu Badań Strukturalnych.

Od lat wydatki i wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury i renty, nie bilansują się. Każdego roku, kasa Zakładu potrzebuje poważnego zastrzyku pieniędzy, z budżetu państwa.

Dotacje w tym roku to około 44 mld złotych, ale też nieoprocentowane pożyczki, które trzeba przeznaczyć na wypłatę gwarantowanych świadczeń. ZUS, nie dość, że nie ma pieniędzy, aby zwrócić dotychczasowe pożyczki, to jeszcze musi zaciągnąć w 2016 r. kolejne pożyczki – ponad 4,9 mld złotych.

Jak się szacuje, w kolejnych latach sytuacja będzie zupełnie podobna. Z dłuższych prognoz ZUS wiadomo, że w latach 2017-2021, na emerytury i renty będzie brakować każdego roku od 48,7 do 50,6 mld złotych. A to najbardziej korzystny wariant. Opcja silnie pesymistyczna zakłada, że dziura wyniesie 65,2 mld złotych, w 2017 roku, a w okresie pięciu kolejnych lat, powiększy się do ponad 90,5 mld złotych.

Rekord padł w 2013

ZUS bardzo chętnie korzystał dotąd z możliwości zaciągania kredytów. W 2009 roku pożyczył 5,5 mld złotych. A dotychczasowy rekord padł w 2013 roku – ZUS pożyczył wtedy z kasy państwa 12 mld złotych. W zeszłym roku wziął tyle, co w 2009 r., ponad 5,5 mld złotych, a łącznie ma już pożyczek na ponad 45,3 mld złotych.

Z tej ogólnej kwoty pożyczek, około 6 mld zł, czyli gros całej wielkości (39,1 mld złotych) Zakład Ubezpieczeń powinien oddać do końca marca 2016, resztę pieniędzy ma oddać – do końca marca 2019 roku.

Ale w kasie Zakładu ciągle świeci duża dziura, choć do ZUS-u płyną już pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych, po słynnej reformie (Jacka Rostowskiego), wprowadzonej w życie w 2014 roku.

Ekspert Jakub Sawulski, ekspert Instytutu Badań Strukturalnych i ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, podkreśla, że “nie ma żadnych szans na to, żeby ZUS spłacił pożyczki”. – Jedynym rozwiązaniem jest właśnie aneksowanie umów i przekładanie terminów spłaty pożyczki. W dłuższej perspektywie zostaje ich umorzenie. Tak to się musi stać – mówi Jakub Sawulski.

Źródło: biznes.onet.pl.

Uwaga! Aby czytać na http://infostan.pl/ więcej materiałów o zbliżonej tematyce do każdego artykułu, należy kliknąć na dowolny tytuł, następnie zejść kursorem na koniec artykułu i kliknąć na jeden z trzech proponowanych tytułów. Życzę przyjemnej lektury.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, pieniądze, polityka, Polska i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *