Polski kieszonkowy spirometr ułatwi życie astmatykom i chorym na POChP

 myspiroo...

Na zdjęciu ilustracyjnym – aparat MySpiroo przenośny spirometr. Foto: rampa.net.pl.google.com.

Przenośny kieszonkowy spirometr, który łączy się metodą bezprzewodową z aplikacją na smartfonie, może pomóc osobom z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Dzięki temu urządzeniu pacjenci, pielęgniarki i lekarze pierwszego kontaktu, będą mogli monitorować, czy choroba osoby objętej nadzorem, się nie zaostrza.

Zapewne za jakiś czas, osoby z astmą czy POChP, będą miały o wiele łatwiejszy dostęp do spirometrów – urządzeń, które dziś służą głównie pulmonologom w diagnostyce i monitorowaniu chorób płuc. Polscy innowatorzy ze spółki HealthUp pracują nad MySpiroo – niedrogim, przenośnym spirometrem, zarządzanym przez aplikację na smartfonie.

Dane z urządzenia do aplikacji będą możliwe do przesyłania przez Bluetooth. Ta z kolei, pokazuje wyniki pomiarów, gromadzi historię badań i pozwala na łatwe ich przeszukiwanie i porównywanie.

“Chcemy dać możliwość robienia pomiarów spirometrycznych, np. pielęgniarce albo lekarzowi, którzy przyjadą do pacjenta na wizytę domową. Albo ośrodkom, które spirometrów nie mają. Z urządzenia docelowo korzystać będą mogli również samodzielnie pacjenci” – wyjaśnił w rozmowie z mediami, jeden z założycieli spółki HealthUp, lekarz dr Łukasz Kołtowski.

Według drugiego z założycieli HealthUp, Piotra Bajtała – tradycyjne spirometry to urządzenia spore i niezbyt poręczne. W dodatku ich cena to kilka tysięcy zł. Są na tyle drogie, że pacjenci nie są zainteresowani ich kupnem.

“Tymczasem, MySpiroo ma być urządzeniem zdecydowanie tańszym – zakładamy, że jego cena będzie ok. 10 razy mniejsza niż tradycyjnych spirometrów” – wyraził nadzieję innowator.

Jak dodał, urządzenie będzie niewielkie, porównywalne z iPhonem, będzie łatwo je wrzucić do plecaka i mieć zawsze przy sobie. To ma być rewelacja sezonu w naszej rodzimej medycynie.

Spirometr mierzy prędkość i objętość wydychanego powietrza – przypomniał dr Łukasz Kołtowski. Pomiary te pozwalają określić, czy u określonej osoby występują zaburzenia związane z zawężeniem oskrzeli albo ze zmniejszeniem objętości płuc.

Spirometr MySpiroo, “dzięki wyposażeniu w dodatkowe czujniki, będzie mógł być stosowany w diagnostyce pacjentów nie tylko z chorobami płuc”.

“Pomoże odróżniać choroby dróg oddechowych od innych chorób, w których też występują duszności, ale nie pochodzenia płucnego, np. niewydolność serca” – powiedział rozmówca mediom, o czym czytamy w portalu gb.pl.

Natomiast Piotr Bajtała dodał, że urządzenie będzie się nieco różniło działaniem, od tradycyjnych spirometrów. Dotąd spirometry były oparte o metody pomiarowe ciśnienia wydychanego powietrza albo np. na analizie efektu Dopplera, metodach wrażliwych na czynniki środowiskowe.

Tymczasem w MySpiroo wykorzystywana ma być metoda alternatywna. Ponadto urządzenie to będzie w czasie pomiaru mierzyło również puls i natlenienie krwi – parametry istotne w chorobach POChP i astmie oraz chorobach serca. Aby wykonać pomiar wystarczy tylko umieścić palec na czujniku. Badanie wykonywane jest przy użyciu fal świetlnych.

Obecnie MySpiroo jest na etapie działającego, zaawansowanego prototypu. W tym roku ma przejść badania kliniczne i otrzymać certyfikację, jako produkt medyczny. “Przed nami jeszcze długa droga” – podkreśla dr Łukasz Kołtowski.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ubiegłym roku alarmowała, że na astmę cierpi 300 mln ludzi na świecie, a za 15 lat liczba ta wzrośnie do 400 mln. W Polsce choruje na astmę, prawdopodobnie około 4 mln osób, najwięcej zachorowań jest wśród dzieci do piątego roku życia.

Natomiast, gdy chodzi o POChP, to z prognoz WHO wynika, że w 2020 roku POChP będzie na świecie trzecią przyczyną zgonów, po chorobach układu krążeniach i nowotworach. W 1990 roku była to szósta przyczyna zgonów. Jednym z jej głównych przyczyn, poza zanieczyszczeniem powietrza, jest narażenie na dym tytoniowy.
Źródło: gb.pl.

Uwaga! Aby czytać na http://infostan.pl/ więcej materiałów o zbliżonej tematyce do każdego artykułu, należy kliknąć na dowolny tytuł, następnie zejść kursorem na koniec artykułu i kliknąć na jeden z trzech proponowanych tytułów. Życzę przyjemnej lektury.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *