Dług Skarbu Państwa niebotyczny i ciągle rośnie

Zadłużenie SP, w tle premier Szydło, wicepremier Morawiecki i minister Szałamacha
Na zdjęciu ilustracyjnym – MF: dług Skarbu Państwa na
koniec lutego 2016 wyniósł 857 mld 999,5 mln zł. Foto:
dziennikzwiazkowy.com.google.com, w tle – premier
Szydło, wicepremier Morawiecki, minister finansów
Szałamacha. Foto: tvpparlament.pl.google.com.  

Dziś w Polsce jesteśmy wszyscy na dorobku, a nasze pokolenia będą raczej na pozycji żebraków. Polski dług zbliża się do 860 miliardów złotych i nie ma szansy zatrzymania.

Nie tak dawno jeszcze rozlegał się po kraju polityczny lament nad ogromnym zadłużeniem, w jakie wpędził Polskę w latach 70. XX wieku, Edward Gierek. Tymczasem dzisiaj, bez ambicji silnej, zamożnej i nowej Polski, w wydaniu z tamtych lat, zadłużenie Skarbu Państwa znacznie bardziej przekracza gierkowskie.

Na koniec lutego 2016 roku, wyniosło 857,9 mld zł, a to oznacza wzrost o 10,1 mld zł (1,2 proc.), wobec końca stycznia 2016 r. – poinformowało w środę 20 kwietnia, w specjalnym komunikacie, Ministerstwo Finansów (MF).

– Wzrost zadłużenia w lutym 2016 roku był głównie wypadkową: finansowania deficytu budżetowego (+4,9 mld zł); wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych (+11,3 mld zł), związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa; różnic kursowych (-5 mld zł) – umocnienia złotego o 1,8 proc. wobec euro, o 1,9 proc., wobec dolara i 0,1 proc. wobec franka oraz osłabienia wobec jena o 5 proc.” – napisano w komunikacie MF.

Według danych Ministerstwo Finansów, zadłużenie krajowe (oparte o kryterium miejsca emisji) w lutym 2016 r., zwiększyło się o 26,1 mld zł, co było głównie wypadkową dodatniego salda emisji rynkowych, skarbowych papierów wartościowych (+26,7 mld zł) oraz ujemnego salda depozytów (-0,6 mld zł). Jest też jaskółka wiosny – zadłużenie w obcych walutach zmalało.

Otóż, w lutym 2016 r., według MF, zadłużenie w walutach obcych spadło o 15,9 mld zł, był to wynik ujemnego salda emisji długu (-11 mld zł) i różnic kursowych (-5 mld zł).

MF ponadto podało, że w lutym 2016 roku udział długu w walutach obcych, w całym długu Skarbu Państwa, wyniósł 34,4 proc., tj. zmniejszył się o 2,3 pkt proc. m/m i o 0,5 pkt proc., względem końca 2015 roku. Zmiana była głównie wynikiem dużej sprzedaży rynkowych Skarbowych Papierów Wartościowych (SPW), na rynku krajowym i  wykupów długu w walutach obcych.

Ministerstwo wskazało przy tym, że strategia rządu w zarządzaniu długiem, zakłada dalszą redukcję udziału długu w walutach obcych, w długu ogółem – docelowo do poziomu poniżej 30 procent.

Resort finansów poinformował również, że w lutym 2016 r., “udział nierezydentów w długu Skarbu Państwa zmniejszył się o 3,2 pkt proc. m/m i o 3,8 pkt proc., wobec końca 2015 r., do 54,2 proc., tj. do najniższego poziomu od stycznia 2014 roku”. Spadek ten wystąpił głównie w wyniku historycznie wysokiego wzrostu zaangażowania banków krajowych, w krajowe SPW i spadku długu, wobec zagranicznych inwestorów.

Konia z rzędem temu, kto odważy się trafnie zgadnąć kwotę kredytów, którą rząd PiS będzie musiał zaciągnąć w zachodnich bankach do końca kadencji, na sfinansowanie wszystkich swoich obietnic socjalnych. Dociągnie nas tym sposobem do biliona złotych.
Źródło: polsatnews.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, pieniądze, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *