Sensacja archeologiczna w Wodzisławiu. Szczątki mamuta na posesji

Mamut, mamuty, DinoAnimals.pl

Na zdjęciu ilustracyjnym – Mamut włochaty.
Foto: dinoanimals.pl.google.com.

To nie pierwsze tego typu odkrycie archeologiczne w Polsce. Mieszkaniec Wodzisławia odkrył szczątki ogromnego prehistorycznego ssaka. Naukowcy poddają je badaniom.

Polska jest nie tylko wielkim złomowiskiem samochodów ściąganych dniami i nocami z Europy, ale także niezwykłym krajem, o niezwykłych odkryciach odnajdywanych w ziemi. Dotyczy to zarówno śladów osad naszych dawnych przodków, jak i części organizmów zwierząt z odległych epok. Niedawno obiegła świat naukowy informacja o odnalezieniu szczątków mamuta włochatego przez mieszkańca Wodzisławia Śląskiego. Zdaniem uczonych mogą one liczyć nawet 20 tysięcy lat.

Szczątki mamuta znalazł właściciel miejscowej cementowni podczas osuszania stawu. Mężczyzna odkrył doskonale zachowany ząb, cios i kości tego ogromnego, prehistorycznego ssaka. Znalezisko przekazał do miejskiego muzeum.

Według naukowców, odkryte szczątki należą do co najmniej dwóch zwierząt, które żyły na naszym terenie w epoce lodowcowej. Eksperci ocenili, że 70-centymetrowy cios z Wodzisławia, należał do młodego, zaś 40-centymetrowy ząb – do dorosłego osobnika.

Kości leżące w ziemi przez tysiące lat zachowały doskonały stan. Widać na nich wyraźnie ślady starcia wierzchniej części zębów powstałe na skutek przeżuwania roślin. Szczątki z muzeum zostaną poddane dokładnym badaniom przez paleozoologów. Do Muzeum Miejskiego w Wodzisławiu trafią ponownie jako eksponaty.

Według ekspertów, ziemia w rejonie Wodzisławia Śląskiego, obfituje w kości mamutów. W sierpniu 2015 roku, w miejscu odległym około półtora kilometra od osuszonego stawu, znaleziono także cios innego mamuta. Potwierdza to przypuszczenia naukowców, że w epoce lodowcowej, żyła tutaj większa populacja tych zwierząt.

Mamut włochaty – trąbowiec – podobny do słonia indyjskiego, pojawił się na Ziemi ok. 250 tys. lat temu. Jako jedyny gatunek mamuta miał gęstą sierść. Wywodził swoją linię od wcześniejszego mamuta stepowego. Był wyłącznie roślinożerny. Stosunkowo szybko rozprzestrzenił się w Europie, Azji i znacznie później w Ameryce Północnej. Dość szybko wymarł – w Europie ok. 13 tys. lat temu, na Syberii i w Ameryce przed 10 tys. lat.

Najwięcej jego kości odnaleziono w 1967 na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie – blisko 6 tys. kości i zębów 86 mamutów, zdechłych lub zabitych. Wiek kości to 23–24 tys. lat. Inne duże znalezisko kości tego zwierzęcia pochodzi z piaskowni w rejonie Pyskowic – miasta (ponad 18 tys. mieszkańców) w województwie śląskim, w powiecie gliwickim.

Uczeni amerykańscy postanowili przywrócić do życia na Ziemi mamuty włochate? Ma to być możliwe dzięki odczytaniu całego genom tych wielkich ssaków prehistorycznych.
Źródło: tvp.info i raciborz.com.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ameryka, Europa, geny, nauka, Ziemia, zwierzęta, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *