Frankowicze nie mają dobrej pogody na załatwienie sprawy

Na zdjęciu ilustracyjnym – Najnowsza ocena Polski przez
MFW. Foto: gery.pl.google.com.  

W ocenie MFW, sprawa frankowiczów i obniżenie wieku emerytalnego to kiepskie pomysły rządu – mogą zaszkodzić polskiej gospodarce.

Trwa nieustanna troska i walka o skuteczną pomoc frankowiczom i przyszłym emerytom. Nic dziwnego – to jedne z wielu sztandarowych haseł wyborczych Andrzeja Dudy. Kolejne już projekty, dotyczące przewalutowania kredytów frankowych i obniżenia wieku emerytalnego, mogą wyraźnie zaszkodzić naszym finansom publicznym i wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego, co obrazuje coroczny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który ocenia Polskę.

Główne czynniki ryzyka

Wśród zewnętrznych czynników ryzyka, raport MFW wskazuje przyczyny, które mogą negatywnie wpłynąć na wzrost polskiej gospodarki. Są to głównie: spowolnienie na rynkach wschodzących, wraz z niestabilnością na rynkach finansowych i przeciągającą się stagnację w strefie euro.

Jako czynniki ryzyka dla rozwoju gospodarczego, w długim okresie czasu, raport wymienia m.in. starzejącą się populację społeczeństwa i ciągle jeszcze utrzymujące się różnice w zamożności poszczególnych regionów Polski. Odpowiedzią na to powinny być reformy strukturalne.

MFW stawia prognozę w swoim raporcie zaprezentowanym niedawno w Warszawie, że wzrost gospodarczy wyniesie podobnie jak w 2015 roku – około 3,6 proc., a w 2017 może nawet zbliżyć się do 4 proc., dzięki wysokim wewnętrznym wydatkom konsumpcyjnym. Powinno to – zdaniem Funduszu – pomóc w stopniowym zbliżaniu się inflacji do poziomu ok. 1,5 do 3,5 proc. pod koniec 2017 roku.

Propozycje zmian

Według słów wziętych z raportu, “zewnętrzne czynniki ryzyka oraz niedawne propozycje zmian, pogorszyły oceny inwestorów i wraz z długoterminowymi wyzwaniami strukturalnymi, mogą przyczynić się do obniżenia poziomu wzrostu gospodarczego”.

Daria Zakharowa z MFW, wskazuje w kontekście raportu m.in., że krok taki, jak przewalutowanie kredytów na franki szwajcarskie, grozi destabilizacją sektora bankowego, co będzie miało negatywny wpływ zarówno na kredyty jak i wzrost gospodarczy. Zwróciła ona też uwagę, że większość “frankowiczów” to ludzie “dobrze sytuowani” i rozwiązanie tego problemu powinno polegać na skierowaniu pomocy, do konkretnych rodzin będących w szczególnych kłopotach finansowych.

Sektor finansowy stabilny

Zdaniem MFW, choć sektor finansowy w Polsce jest stabilny, mimo to jego zyskowność spada, wskutek długotrwałego niskiego poziomu stóp procentowych i dodatkowych wymagań nakładanych przez rząd, na instytucje finansowe. Fundusz Walutowy zauważa także ryzyko zwiększonego rozwoju rynku pożyczek pozabankowych, które przynoszą wyższe zyski. W tym kontekście raport pozytywnie ocenia niedawne zmiany prawne, które regulują rynek tych pożyczek.

Ale, jak oceniono, “zakłócający równowagę” stał się wprowadzony niedawno podatek bankowy, który – według MFW – może prowadzić do ograniczenia podaży kredytów i destabilizować instytucje finansowe, dlatego powinien być zastąpiony “bardziej przyjaznym dla wzrostu”, podatkiem od zysków i wynagrodzeń.

Kolejną proponowaną zmianę, która może negatywnie wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki, wskazano projekt obniżenia wieku emerytalnego. Krok ten – określony jako krok w niewłaściwym kierunku – może “negatywnie wpłynąć na finanse publiczne i poziom zatrudnienia” – ocenia raport MFW.

Wskazuje on jednocześnie, że oznaczałoby to “obniżenie poziomu stopy zastąpienia i wzrost poziomu biedy wśród starszych ludzi”, a co za tym idzie – wzrost wydatków z pomocy społecznej, a to z kolei negatywnie odbiłoby się na finansach państwa.

“Redukcja deficytu” finansów

W ocenie MFW, realizacja obietnic wyborczych – jak wprowadzenie programu 500+ i ewentualne zwiększenie kwoty wolnej od podatku – może spowodować zwiększenie deficytu finansów publicznych powyżej 3 proc. w 2017 roku.

Tymczasem – “nawet 3 proc. to za dużo, zważywszy na szybki wzrost gospodarczy”. – Teraz jest odpowiedni moment, by wykorzystać ten wzrost do bardziej ambitnej redukcji deficytu – powiedziała Daria Zakharowa.

Jako właściwą ocenia raport, prowadzoną “akomodacyjną politykę monetarną”, jednak jako istotne, wskazuje dążenie do “osiągnięcia celu inflacyjnego”. Zdaniem ekspertów MFW, deflacja nie odbiła się jeszcze negatywnie na zyskach firm, a długoterminowe przewidywania inflacyjne, pozostają w granicach tolerancji.
Źródło: tvn24bis.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, pieniądze, polityka, Polska, świat, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *