Rząd PiS winduje sobie pobory

premier szydlo, prezes kaczynski, prezydent duda...

Na zdjęciu ilustracyjnym – premier szydlo, prezes kaczynski, prezydent duda. Foto: forum.gazeta.pl.google.com.  

“Jeżeli sytuacja gospodarcza jest lepsza, to rządzący politycy będą mieli wyższe uposażenia, jeżeli będzie się Polakom żyło gorzej, to prezydent czy ministrowie będą zarabiali mniejsze pieniądze” – mówi poseł PiS.

Rząd dobrej zmiany wziął się ostro za porządki w kraju. Za jakiś czas, gdy emigranci za pracą zaczną powracać do rodzin na święta, Polski nie poznają. Z wielkim podziwem będą oglądać nowoczesną i innowacyjną gospodarkę ministra rozwoju, nowe tanie autostrady; zamiast platformianych – krocie za kilometr, ujrzą najnowocześniejsze w świecie szkoły minister Zalewskiej, kulturę narodową ministra Glińskiego oraz “Wiadomości” telewizyjne prezesa Kurskiego i wiele innego dobrego, wspaniałego.

W międzyczasie ruszą z miejsca w górę, wynagrodzenia osób na kierowniczych stanowiska w państwie, m.in. premiera, prezydenta, ministrów, wiceministrów, wojewodów, posłów i senatorów, które będą uzależnione od sytuacji gospodarczej; w czasie koniunktury ta kadra będzie zarabiać więcej, a podczas kryzysu mniej – to na razie założenie projektu ustawy złożonej w Sejmie przez posłów partii rządzącej.

“Podobny mechanizm jak menadżerów spółek”

Poseł PiS Łukasz Schroeiber, który prezentował w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, podkreślił, że to nie jest “ustawa o podwyżkach dla ministrów”, ani “ani o podwyżkach w administracji rządowej”. To ma być regulacja ustawowa, która obejmie także następców PiS w przyszłości. Nowością będzie przyznanie stałej pensji żonie prezydenta.

Poseł PiS Schroeiber przyznał jednocześnie, że w obecnej sytuacji gospodarczej, wprowadzenie proponowanych przez PiS rozwiązań, oznacza kilkutysięczne podwyżki dla premier Beaty Szydło i ministrów.

– Chcemy zaproponować nowatorski pomysł, by te wynagrodzenia zależały od czterech czynników: od wzrostu PKB, od współczynnika Giniego, od minimalnego i od średniego wynagrodzenia w kraju i od wynagrodzenia w kraju – podkreślił Schreiber. Zaznaczył, że podobny mechanizm się stosuje w przypadku menadżerów spółek, których uposażenie jest uzależnione od wyników ich firmy.

To “patologiczna sytuacja”

– Jeżeli sytuacja gospodarcza jest lepsza, to rządzący politycy będą mieli wyższe uposażenia, jeżeli będzie się Polakom żyło gorzej, jeżeli PKB spadnie poniżej 2 proc., to prezydent, czy ministrowie będą zarabiali mniejsze pieniądze – powiedział poseł PiS.

Jednocześnie Łukasz Schreiber zaznaczył, że od 2008 roku nie było znaczących podwyżek w administracji rządowej. Podkreślił, że obecnie często ministrowie i wiceministrowie zarabiają dużo mniej od dyrektorów departamentów w ministerstwach, którymi zarządzają. Nazwał tę sytuację “patologiczną”. Zarabiają także znacznie mniej od prezesów spółek państwowych.

Projekt ustawy o podwyżkach wynagrodzeń najwyższych przedstawicieli władz państwa zakłada, że od 4 do 5 tys. zł wzrosną wynagrodzenia m.in. prezydenta, wicepremierów, ministrów, wiceministrów i wojewodów. Po raz pierwszy pensję dostanie pierwsza dama. Najmniej zyskają posłowie i senatorowie – ok. 2,7 tys. miesięcznie. Najwięcej na nowych przepisach ma zyskać premier Beata Szydło. Szefowa rządu zarabia dziś miesięcznie 16,7 tys. zł brutto. Jej pensja ma wzrosnąć do 24,1 tys. zł – podaje onet.pl.

Prezesom spółek skarbowych, szef PiS Kaczyński, kazał kilka miesięcy temu, poobcinać zarobki i rażąco wysokie premie, jako patologię po Platformie. Gdy z dnia na dzień zaczął obsadzać, funkcje prezesów w spółkach państwowych swoimi ludźmi, sprawa przycichła i przyschła. Bo swoi to swoi, nie mogą klepać biedy na garnuszku państwowym – “państwo to ja” – mawiał 200 lat temu, Cesarz Francuzów Napoleon.

To zadziwiające, co rząd PiS wyrabia z pieniędzmi, których nie ma w kasie budżetu państwa. Dziura sięga ponad bilion złotych i rośnie z każdą minutą, a już w tym roku rząd Beaty Szydło, zaciągnął w bankach kolejne miliardy na swoje obietnice wyborcze.
Źródło: fakty.interia.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, pieniądze, polityka, Polska i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *