Jarosław Kaczyński zastąpi Szydło? “Sytuacja się skomplikowała…”

premier Szydło i prezes PiS Kaczyński...

Na zdjęciu ilustracyjnym – premier Szydło i prezes PiS Kaczyński. Foto: tvp.info.google.com.

Szef PiS lubi mieć w pistolecie kilka pocisków, gdyby teraz wszedł do rządu, wystrzeliłby ostatni – komentuje jeden z polityków. Czy takie zdanie ma też prezes Kaczyński?

Wzmożona aktywność Jarosława Kaczyńskiego w ostatnim czasie stała się jaskrawie widoczna. Zdaniem obserwatorów to musi być jakiś sygnał. Zbyt często zabiera głos publicznie i nader często głosi pouczenia lub sugestie, które wiele znaczą. Gdy mówił np., że Trybunał Konstytucyjny złamał prawo, gdyż orzekł o niekonstytucyjności kolejnej ustawy autorstwa PiS o Trybunale, sugerował premier Szydło, iż ma ona nie publikować wyroku. Bo – jak uważa – nie były to obrady TK, a spotkanie kilku sędziów.

A niechby szefowa rządu, przypadkiem odważyła się bez konsultacji ze swoim mocodawcą partyjnym, pojąć przeciwną decyzję – musiałaby natychmiast szukać innej pracy. Zresztą niebawem i tak tego nie uniknie. Partię czeka kilka nieuniknionych, bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich ma być szybka rekonstrukcja rządu, która już jest przesądzona – twierdzą dobrze zorientowani politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Z politykami PiS rozmawiał tygodnik “Polityka”. Według nich, nie jest nawet wykluczony scenariusz, w którym “Jarosław Kaczyński wszedłby do rządu”. Sytuacja międzynarodowa po Brexicie tak się skomplikowała, że może skłonić prezesa Kaczyńskiego do wejścia do rządu – twierdzi jeden z polityków prawicy.

Jarosław Kaczyński w takim przypadku, jako premier traciłby jednak możliwość manewru – argumentuje tygodnik i przytacza wypowiedź polityka z rządu, który sceptycznie odnosi się do tego, aby szef PiS stanął na czele gabinetu.

Prezes Kaczyński lubi mieć w rewolwerze kilka pocisków, gdyby wszedł teraz do rządu, wystrzeliłby ostatni – komentuje. Rząd PiS został tak skonstruowany, że każdy musi czuć czyjś oddech za plecami.

Rywalizują wobec tego ministrowie siłowi i gospodarczy. Premier Szydło zagraża wicepremier Morawiecki. “Rzeczpospolita” pisze o “mrozie między premier Szydło a ministrem Morawieckim”. On sam “jest w zasadzie niezastępowalny”. “Bo nie ma innej twarzy nowoczesnego PiS” – przytacza “Polityka” wypowiedź anonimowego rozmówcy z kręgów rządowych.

Wśród ministrów, zauważa tygodnik, o których w ostatnim czasie krytycznie wypowiadał się Jarosław Kaczyński, daje się zauważyć nerwowe ruchy. Szef MSZ Witold Waszczykowski hurtowo odwołuje i mianuje ambasadorów, i przyspiesza zmiany kadrowe w resorcie, a minister zdrowia Konstanty Radziwiłł głośno zapowiada dużą reformę ochrony zdrowia połączoną z likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia.

Także szef resortu finansów Paweł Szałamacha chce mieć dużo do powiedzenia – pisze “czuły list do urzędników celnych i skarbówki, w którym pochwalił się uszczelnieniem systemu podatkowego, dziękował za pomoc i zapowiadał, że najlepsze dopiero nadchodzi”. A jeśli takich słów używa, pewnie tak ma być.

Przesądzony obecnie wydaje się los ministra energii. Według zdobytych informacji “Polityki”, Krzysztof Tchórzewski podał się do dymisji jeszcze przed wakacjami. Tuż po wakacjach dowiemy się czy wróci do resortu, czy raczej pójdzie gdzieś indziej.
Źródło: wiadomosci.dziennik.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *