Rekin polarny rekordzistą długowieczności

Rekin2

Na zdjęciu ilustracyjnym – Rekin polarny (grenlandzki). Foto: pl.zwierzakopedia.wikia.com.google.com.  

Zwierzęta, inaczej niż ludzie, potrafią przeżyć nawet wieki, bez tabletek, syropów, zastrzyków, rezonansów magnetycznych i zastępów lekarzy. Które to gatunki?

W świecie zwierząt są rekordziści zdrowia i długowieczności. Należą do nich m.in. żółwie, niektóre ryby, małże, gąbki, jeżowce i koralowce. Ostatnio naukowcy odkryli kolejnego rekordzistę długowieczności w świecie zwierząt. Nie jest to żółw, ani małż, a rekin polarny, który może przeżyć ponad 400 lat!

Rekin polarny, zwany także grenlandzki, żyje w Północnym Atlantyku. Żeruje zarówno przy powierzchni, jak i na głębokości około 2 km. Jak wygląda? Dorosły osobnik ma długość 4-5 m. Jego anatomia słabo poznana, choć zdaniem biologów, jest to jeden z najwolniejszych znanych rekinów. Ta cecha idzie zwykle w parze z długowiecznością, jednak nikt dotąd nie wiedział, że rekiny polarne mogą żyć aż tak długo.

Pionierem badań rekinów polarnych jest dr Julius Nielsen z duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze (562 tys. ludności). Wiek gatunku określa się, w tradycyjny sposób, poprzez analizę zwapniałych tkanek. A takie u rekinów nie występują. Zespół dr. Nielsena wpadł na inny sposób i zebrał soczewki oczu 28 nieżyjących samic, które zaplątały się w sieci rybackie. Biolodzy zbadali centrum soczewki, kształtujące się w trakcie rozwoju zarodkowego i dzięki temu określili, wiek rekina.

Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że średnia długość życia przebadanych rekinów wynosiła 272 lata, podczas gdy dwie największe samice (o długości blisko 5 m) przeżyły odpowiednio 335 i 392 lata. A, co ciekawe, rekiny polarne osiągają dojrzałość płciową dopiero w wieku 156 +/- 22 lat.

Najnowsze badania potwierdziły, że rekiny polarne to najdłużej żyjący, znany nauce gatunek kręgowców na Ziemi. Rekiny – jako gatunek – żyją w morzach tropikalnych i subtropikalnych, nieliczne też w wodach arktycznych (rekin polarny), często wnikają do wód śródlądowych. Rekiny są z grupy drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych.

Niektóre, spośród 950 gatunków rekinów, są niebezpieczne dla ludzi – potrafią atakować i pogryźć dorosłych i dzieci, brodzących czy pływających w wodzie. Należą do rodziny jednej z najstarszych, żyjących od około 400 milionów lat, organizmów żywych na Ziemi. Dla ludzi są to ryby, zarówno bardzo tajemnicze, jak i bardzo groźne.

W grupie zwierząt rekordzistów zdrowia i długowieczności, są m.in. żółwie, które osiągają w dobrym zdrowiu 200 lat życia, podobnie też czerwony morski jeżowiec. Małże żyją ponad 400 lat, także, co świeżo odkryto, rekin polarny może przeżyć ponad 400 lat. Gąbki dożywają nawet 1500 lat, a koralowcom udaje się przeżyć 4 tysiące lat.
Źródło: nt.interia.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Arktyka, ludzie, nauka, zdrowie, Ziemia, zwierzęta, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *