Po skończeniu 100 lat dostajesz z ZUS ponad 3 tys. zł

Świadczenie honorowe z ZUS

Na zdjęciu ilustracyjnym – Stulatki. Świadczenie honorowe z ZUS to 3,4 zł. Foto: businessinsider.com.pl.google.com.  

Każdy stulatek otrzymuje z ZUS stały dodatek do emerytury. To miesięcznie ponad 3,4 tys. zł brutto jako stałe honorowe świadczenie. I nie jest to zasługa rządu PiS, a PRL.

ZUS, każdego miesiąca wypłaca każdemu, kto skończył 100 lat, honorowe świadczenie. W Polsce żyje aktualnie 2,3 tys. stulatków, ich liczba z każdym rokiem rośnie.

W 2013 roku, ZUS wydał na świadczenia honorowe 76,5 mln zł. W 2035 roku – według szacunków Zakładu Ubezpieczeń – ma to być ponad 626 milionów złotych. Tylko czy wtedy będzie jeszcze ZUS? To pytanie wcale nie jest złośliwe.

Jak otrzymać honorowe świadczenie?

Stulatkowie otrzymują gotówkę z urzędu bez składania dodatkowych wniosków. To stała wypłata dożywotnia, która stanowi dodatek do emerytury. Świadczenie dostają także te osoby, która nie przepracowały w swoim życiu ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty – informuje Iwona Kowalska, rzeczniczka Regionalnego ZUS Województwa Dolnośląskiego.

Takie osoby, które nigdy nie pracowały, muszą jednak złożyć wniosek z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. – To konieczne, ponieważ takie osoby nie znajdują się w systemie ZUS – dodała rzeczniczka Kowalska.

Polacy żyją coraz zdrowiej i dłużej

W Polsce żyje dziś 2,3 tys. osób, które otrzymują świadczenia honorowe, ale liczba stulatków z roku na rok rośnie. W 2007 roku żyło ich 1,4 tys., a w 2035 stulatków ma być 9,7 tysięcy. Co więcej, liczba wypłaconych świadczeń honorowych wzrosła od 2009 roku niemal dwukrotnie. – W 2013 r. ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł. W 2035 roku będzie musiał wydać aż 626,5 mln zł – mówi Iwona Kowalska.

Wysokość świadczenia honorowego ustalana jest co roku. Podstawą do jego wyliczenia, jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne, w poprzednim roku kalendarzowym. Dziś wysokość świadczenia honorowego wynosi 3,4 tys. brutto.

W Polsce po raz pierwszy świadczenia honorowe dla stulatków wypłacono w latach 70. XX wieku – wprowadził je Edward Gierek. Wtedy taki dodatek do emerytury otrzymało 500 osób.

W 2004 roku, nieco ponad tysiąc mieszkańców kraju skończyło 100 lat, a 10 lat później, było już 4242 stulatków (GUS). GUS tworzy ciekawy portret stulatka, m.in. 80 proc. z nich to kobiety; 67 proc. to mieszkańcy miast; najwięcej żyje ich na Mazowszu, a najmniej w Lubuskiem. Według prognoz GUS, liczba osób w Polsce w wieku 80 i więcej lat, wzrośnie – z 1,44 mln w 2012 roku – do 2,57 mln w 2035 r. Wśród nich będzie już około 10 tysięcy stulatków.
Źródło: businessinsider.com.pl i superbiz.se.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, pieniądze, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *