“Sueddeutsche Zeitung”: Merkel to “potajemna szefowa” Europy

Przywódcza rola Angeli Merkel

Na zdjęciu ilustracyjnym – Przywódcza rola Angeli Merkel. Foto: fakty.interia.pl.google.com.  

Przywódcza rola Angeli Merkel w Europie, jest nieodzowna nie tylko z powodu politycznego i gospodarczego potencjału Niemiec, ale i ze względu na doświadczenie kanclerz, która najdłużej ze wszystkich polityków europejskich, sprawuje urząd szefa rządu.

Kanclerz Angela Merkel, najdłużej panująca w Europie jako szefowa kraju, ma obecnie w unijnym kryzysie dodatkowo przywódczą rolę, która wynika nie tylko z politycznego i ekonomicznego potencjału Niemiec, lecz także z faktu, że jest ona współodpowiedzialna za problemy w Unii Europejskiej – pisze “Sueddeutsche Zeitung” (“SZ”).

“Słowacja dostała przewodnictwo a Merkel je ma”

Autor komentarza w dzienniku monachijskim Nico Fried napisał, że Unia Europejska znalazła się w poważnym kryzysie, a dowodem na to jest program podróży kanclerz Merkel na bieżący tydzień. Program podróży przypomina jej aktywność w roku 2007, kiedy to po fiasku projektu konstytucji europejskiej, Berlin “starał się ratować to, co można było jeszcze ratować”.

Kanclerz Merkel odwiedzi w tym tygodniu, cztery kraje UE i spotka się z przywódcami 15 innych państw – zaznacza Nico Fried. Przewodnictwo w UE – dodaje komentator – sprawuje obecnie Słowacja, ale jej premier Robert Fico, jest tylko “Europejczykiem z oportunizmu” i zdecydowanym przeciwnikiem “polityki uchodźczej Merkel”, a w dodatku rządzi “chwiejną” koalicją, tworzoną z partią nacjonalistyczną.

Z tego powodu Angela Merkel prowadzi z konieczności “dyplomację równoległą”, czego “trudno nie zauważyć”. “Słowacja dostała przewodnictwo (w UE), a Merkel je sobie wzięła” – pisze komentator “SZ”.

“Od systemu rozdziału do systemu naprawy”

Zdaniem redaktora Frieda, przywódcza rola kanclerz Merkel, jest nieodzowna nie tylko z powodu politycznego i gospodarczego potencjału Niemiec, lecz również ze względu na doświadczenie kanclerz, która najdłużej ze wszystkich polityków europejskich, sprawuje urząd szefa rządu, w dodatku ponosi współodpowiedzialność za trapiące obecnie Europę problemy.

Wysokonakładowy dziennik “SZ” przypomina, że Merkel jako jedyna wśród obecnych polityków, kierowała rządem w czasie światowego kryzysu finansowego i organizowała przejście “od systemu rozdziału do systemu naprawy”, w Europie.

Przede wszystkim w Europie Wschodniej – “sceptycyzm, wątpliwości, a nawet sprzeciw” – wobec UE tworzą “znaczny i zatrważający” element władzy niektórych rządów – ocenia komentator gazety.

Polityka “narzucania partnerom swojej wizji”

“Ponieważ żaden inny szef rządu nie tworzył tej Europy, przez tak długi czas i w tak wpływowy sposób, ich niechęć do (obecnego kształtu UE) to równocześnie niechęć wobec kanclerz Merkel” – tłumaczy Nico Fried. “Granica pomiędzy wołaniem o niemieckie przywództwo, a skarżeniem się na niemiecką dominację, jest bardzo cienka” – dodaje autor komentarza.

W ocenie redaktora Frieda, kryzys uchodźczy ujawnił tę sprzeczność, z całą mocą. Z jednej strony przerażające były: “brak współczucia i rasizm w niektórych krajach UE”, z drugiej – Merkel “błędnie oceniła gotowość innych krajów do solidarności”; próba wymuszenia tej solidarności w Europie była błędem – podkreśla komentator Fried.

Aktualny program wizyt Angeli Merkel sprawia – jego zdaniem – wrażenie alternatywy, wobec prowadzonej w 2015 roku przez Niemcy, polityki “narzucania partnerom swojej wizji”, jest wręcz “praktykowaną skruchą”.

Trudne zadania kanclerz Merkel

Zadanie, przed którym stoi Merkel – zdaniem Frieda – jest ogromne, bowiem niemiecka kanclerz musi skłonić Europejczyków, do stworzenia polityki wobec imigrantów, która ma charakteryzować się solidarnością i gotowością do idącej w miliardy euro, pomocy dla Afryki. Musi też utrzymać zwartość Europy wobec Rosji i Turcji. Ponadto musi uświadomić obywatelom znaczenie UE po Brexicie.

“Sueddeutsche Zeitung” pisze w konkluzji, że od rezultatów polityki kanclerz Merkel, zależy nie tylko przyszłość Europy, ale także jej własny los. Wynik działań szefowej niemieckiego rządu w UE, będzie miał wpływ na decyzję, czy w przyszłym roku, po raz kolejny będzie się ubiegała o fotel kanclerza Niemiec.
Źródło: fakty.interia.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii media, Niemcy, polityka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *