Paragon nim się wydrukuje, już będzie w skarbówce

System_kas_fiskalnych_6848006...

Na zdjęciu ilustracyjnym – System kas fiskalnych będzie śledził każdego podatnika. Foto: biznes.interia.pl.google.com.  

Nie bądź głąb i rozchmurz minę. Na uzdrowienie chorego systemu starego, może być wdrożenie systemu nowego, kas fiskalnych online. Nawet o 2,8 mld zł mogą wzrosnąć wpływy z VAT po wdrożeniu kas fiskalnych online.

Jarosław Kaczyński w euforii. Najnowszy sondaż daje PiS 41 proc. poparcia. Świadczy to, że partia rządząca idzie w dobrym kierunku, a naród ciągle popiera wszystkie jej poczynania i działania, na rzecz Polski przeorania. Kolejne zwycięstwo wieszczy już teraz, w kolejnych wyborach, za trzy lata. A pokonanie i wygnanie prezydent Warszawy z urzędu, musi się być głównym zadaniem i wykonaniem PiS, w najkrótszym czasie.

Większość cennych reform już weszła

Takie uprawnienia do myślenia i działania, skłania do radykalizowania i przyśpieszania, zmian w kraju. Dzięki temu rząd Beaty Szydło rośnie w siłę, a ludzie czują się pewni i bezpieczni. Rząd bierze siłę także z powodu tego, że od jakiegoś czasu, nie ma ani jednego protestu ulicznego. Ludzie nie chodzą po ulicach w manifestacjach przeciwko złej władzy, co znaczy, że jest dobra władza, tylko czasem podnosi głowę zła opozycja i część ludzi spora, wciąż nieszczęśliwych z przegranej, w jesiennych wyborach.

W tej sytuacji, rząd realizuje wspaniały program “naprawy państwa”, na drodze niszczenia wszelkiego starego zła, i wprowadzania dobrych nowoczesnych reform tak, aby kraj rósł w siłę i rozkwitał, jak upragniona, wymarzona, śliczna IV Rzeczpospolita.

Wiele już zapadło cennych reform, wiele jeszcze przed nami, a jedna z główniejszych to walka z milionami, które wyciekają między palcami z… podatków. Aby tym wrogim procederom postawić skuteczną tamę, PiS zapowiada rewolucję w kasach fiskalnych.

Niebawem nastanie koniec z ukrywaniem faktycznej sprzedaży. O każdej transakcji urzędnicy skarbówki dowiedzą się online. W praktyce oznacza to, że większość stosowanych obecnie urządzeń technicznych, może pójść na złom.

System kas fiskalnych online za rok!

Każdego roku, okresu minionego i także teraz, budżet państwa traci około 12-14 proc. PKB w wyniku funkcjonowania tzw. szarej strefy. Sposobem na uszczelnienie chorego systemu starego, może być wdrożenie systemu nowego, kas fiskalnych online. Zdaniem ekspertów, nawet o 2,8 mld złotych mogą wzrosnąć wpływy z podatku VAT do budżetu, po wdrożeniu nowego systemu kas fiskalnych online.

Nowy system kas – już gotowy – zakłada, że sprzedawcy nadal będą wydawali klientom paragony papierowe, ale od początku 2018 roku będą musieli mieć nowe urządzenia kas – z wbudowaną opcją automatycznego przesyłania fiskusowi online – wszystkich danych o zawartych transakcjach. Koniec ze zrywaniem transakcji, po odejściu klienta od stoiska, co wciąż jest jednym ze sposobów na zaniżanie obrotów.

Ponadto od 2018 roku, ewidencja z kas fiskalnych będzie musiała być powiązana ze strukturami logicznymi, jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Z punktu widzenia systemu kontroli to dobre rozwiązanie, ale przedsiębiorcy patrzą na to z niechęcią i oceniają krytycznie.

Trzymaj się za kieszeń podatniku!

Innym rozwiązaniem może być wyposażenie dotychczasowych, dziś działających urządzeń, w specjalne interfejsy do przesyłu danych. Projekt ten wyraźnie podzielił przedsiębiorców – nie wszyscy są zadowoleni z planowanych zmian. W ich wyniku sprzedawcy muszą mieć nie tylko nowoczesną kasę, ale i dobre połączenie internetowe. A to może być duży kłopot dla drobnych sklepikarzy, w małych miejscowościach, które mają ograniczony dostęp do sieci.

Zdaniem ekspertów, data 1 stycznia 2018 roku, to zdecydowanie za mało czasu na wprowadzenie nowych rozwiązań. Według mich, przy tak dużym zapotrzebowaniu na kasy fiskalne w kraju, producenci tych urządzeń mogą nie zdążyć.

Natomiast resort rozwoju wicepremiera Morawieckiego przekonuje, że wprowadzenie dodatkowych wymagań dla kas jest konieczne, dla uszczelniania systemu podatkowego i walki z szarą strefą (według GUS, w latach 2009-2012, wynosiła ona 12,6 do 14,5 proc. PKB). Patrząc na doświadczenia Węgier, Słowenii i Bułgarii, które wprowadziły podobne rozwiązania – odniosły one sukces. W Słowenii np. odnotowano wzrost deklarowanych obrotów o 5,7 proc., a wpływów z VAT – o 4,6 proc.

Trudno uciec od prostego stwierdzenia: Trzymaj się za kieszeń podatniku! Wymiana starych maszyn na nowe to kolejne nowe wydatki dla ciebie. Nie można dać wiary w to, że instalacja kas online, przebiegnie bez wydatków po stronie podatników.
Źródło: biznes.interia.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *