Profesor Kołodko: sytuacja budżetowa w Polsce będzie się pogarszać

prof-grzegorz-kolodko

Na zdjęciu ilustracyjnym – Prof. Grzegorz Kołodko gość “Faktów po Faktach”. Foto: tvn24.pl.google.com.  

Podatek handlowy – “to od początku nie był dobry pomysł”. – Zamierzono go wprowadzać inaczej, na większą skalę. Zrobiono z tego pewną kwestię ambicjonerską, a nie technokratyczną – ocenia prof. Kołodko.

Okrzyczany temat PiS z kampanii wyborczej 2015, o podatku handlowym, wszedł na sztandary rządu “dobrej zmiany”. Jednak musiał zejść ze sztandarów na twardą ziemię. Zszedł, aby ostudzić rozpalone głowy polityków, którym marzyło się, że w prosty sposób uzbierają miliardy na realizację celów określonych w zapowiedziach “dobrej zmiany” i chełpliwych dopowiedziach “damy radę”. Czy dadzą – widać, że nie.

“Dajcie sobie z tym spokój”

Dopiero piąta wersja projektu ustawy handlowej ministra Szałamachy znalazła zrozumienie i uznanie zainteresowanych. A gdy zyskała poparcie polityków i Sejm nadał jej postać ustawy, zdawało się, że minister finansów może już świętować zwycięstwo. Niestety, nie może. Na drodze do sukcesu stanęła Komisja Europejska.

– Ja bym powiedział: “dajcie sobie z tym spokój” – stwierdził prof. Grzegorz Kołodko, były minister finansów, komentując zawieszenie podatku handlowego przez Komisję Europejską. Zdaniem Grzegorza Kołodko, pewne wypowiedzi ministra Szałamachy, są za daleko posunięte. W programie TVN24 “Fakty po Faktach” ocenił, że sytuacja budżetowa Polski, będzie się pogarszać.

“Wprowadzacie ludzi w błąd”

– To nie był dobry pomysł od samego początku. Zamierzono to wprowadzać inaczej, na większą skalę. Zrobiono z tego pewną kwestię ambicjonerską, a nie technokratyczną, jeśli chodzi o zarządzanie, sterowanie finansami publicznymi – powiedział prof. Grzegorz Kołodko. Zaznaczył jednocześnie, że takiej decyzji Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego, “można się było spodziewać”.

– Uważam, że pewne wypowiedzi ministra Szałamachy, który w wielu kwestiach zachowuje się rozsądnie, są za daleko posunięte – ocenił gość TVN24.

Grzegorz Kołodko jest zdania, że wydolność fiskalna tego instrumentu, jakim jest podatek handlowy, który powoduje także liczne kontrowersje i jest konfliktogenny, skłóca część naszego sektora handlowego – jest tak niska, że (…) trzeba zwiększyć zakres kontroli nad handlem, nad wielkimi sieciami – powiedział prof. Kołodko.

Powinny być wielomilionowe kary w Polsce

Jeżeli jest prawdą, że w ostatnich kilku latach “te wielkie giganty z udziałem przede wszystkim kapitału zagranicznego praktycznie nie płaciły podatku dochodowego, to jest oczywiste, że tam są przekręty”. “Gdyby one nie miały zysków, to by tej działalności nie prowadziły” – stwierdził były minister finansów.

Gość “Faktów po Faktach”, komentując walkę z wielkimi korporacjami nawiązał do dyskusji dotyczącej zwrotu podatku Irlandii, przez Apple’a.

– Uważam, że minister finansów powinien mieć takie instrumenty, że jeśli okaże się, że ktoś nie płacił podatku, to w Polsce też powinno się wymierzać wielomilionowe kary – ocenił prof. Grzegorz Kołodko.

To wszystko przez Brexit

Gość “Faktów po Faktach” TVN24 obawia się, iż polscy politycy będą próbowali tłumaczyć wewnętrzne, budżetowe problemy Brexitem. – Nasza sytuacja budżetowa będzie się pogarszała. Być może w jakimś stopniu rząd będzie próbował się przed nami tłumaczyć, że jest “to dlatego, że Brexit” – mówił prof. Kołodko.

Zdaniem prof. Kołodki, Brexit nie będzie dla nas, pod żadnym względem “katastrofą”. – To spowoduje niewielkie zwolnienia tempa wzrostu w gospodarce europejskiej. Ja się bardziej obawiam konsekwencji kulturowych, instytucjonalnych i politycznych – mówił Kołodko, zastanawiając się czy jest to koniec zmniejszania Unii Europejskiej, czy też w ślady Wielkiej Brytanii, pójdą kolejne kraje.

W ocenie prof. Kołodki – podatek handlowy został zablokowany. “Wprowadzacie ludzi w błąd” – mówi rządzącym. Polska zawiesi podatek handlowy. To “sukces lobbystów, działanie na korzyść korporacji”. Trzeba objąć większą kontrolą wielkie sieci. Należy rozsądniej, spokojnie działać, zamiast szarpać się z Komisją Europejską.
Źródło: tvn24bis.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *