Kot korzystnie wpływa na zdrowie człowieka

Pets Care.Young woman holding cat home.Cute cat watching and loo

Na zdjęciu ilustracyjnym – Kot korzystnie wpływa na zdrowie ludzi. Foto: royalcanin.pl.google.com.

Kot ma korzystny wpływ na działanie układu krążenia człowieka, zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy i m.in. potrafi uśmierzać ból głowy.

Kot, podobnie jak pies, staje się ostatnio popularnym zwierzęciem domowym. Przybywa emerytów, zwłaszcza niezamożnych i o niskich świadczeniach z ZUS, dlatego też rośnie populacja kotów w domach. Według firmy badawczej Euromonitor International, polskie rodziny hodują obecnie 7 milionów psów i 6 milionów kotów. Liczba kotów rośnie szybko i wkrótce może przegonić liczbę psów.

Łatwiej opiekować się kotem. Nie trzeba wyprowadzać go na spacery i bez wielkich smutków znosi kilkugodzinną rozłąkę z opiekunem. A to szczególnie ważne dla osób starszych i samotnych. Dodatkowym atutem jest czynnik materialny. Dla przykładu w Niemczech, gdzie ponad połowa obywateli przekracza 46 rok życia, kot jest w niespełna, co piątym (19,7 proc.) domu. Niemieccy emeryci są bogatsi niż my, stać ich na częste podróże, a to trudno pogodzić z codzienną opieką nad kotem.

Trzymanie kota w polskim domu to nie tylko codzienne zajęcie dla emerytów czy łatwiejszy sposób na znoszenie samotności seniora, ale także przekonanie, że koty wykazują zdolności lecznicze, wobec ludzi. Dowiedli to właśnie uczeni w badaniach naukowych. W eksperymencie brało udział 10 tysięcy ochotników, którzy mieli w domu koty. Pomiary stanu zdrowia właścicieli, prowadzone według przyjętych reguł, wykazały niezbicie, że koty wpływają bardzo korzystnie na zdrowie ich opiekunów.

Nasze milutkie mruczki mają m.in. korzystny wpływ na działanie układu krążenia człowieka i zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zdaniem badaczy, najbardziej prozdrowotne, okazują się być koty ras, o długiej sierści.

Inną ciekawą obserwacją, podczas badań, okazało się to, że ludzie, którzy hodują koty w domu, żyją przeciętnie do dziesięciu lat dłużej od tych, którzy nie mają tych zwierząt. Osoby z kotami stają się bardziej spokojne i jest im łatwiej uzyskać wyciszenie.

Ponadto, kot może być pomocny, w walce z rozmaitymi dolegliwościami bólowymi. Gdy dokucza nam ból głowy, warto umieścić kota w pobliżu karku. Także ciche mruczenie korzystnie wpływa na układ nerwowy i zmniejsza intensywność bólu. Trzeba pamiętać, iż kot instynktownie kładzie się przy ciepłych bolących miejscach, może dotrzymywać nam towarzystwa w okresie przeziębienia i ogrzewać właściciela swoim cieplutkim futerkiem.
Źródło: nt.interia.pl i koty.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii nauka, zdrowie, zwierzęta i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *