Witamina A odmładza skórę i ma zalet furę

shutterstock_120185890m-witaminy

Na zdjęciu ilustracyjnym – witaminy zawarte w owocach i warzywach. Foto: Kobieta.pl.google.com.  

Często mówi się: witamina E substancją młodości – usuwa zmarszczki, opóźnia starzenie skóry i dodaje jej blasku, czyli przedłuża młodość. Podobnie działa witamina A.

– Lubię porównywać witaminę A do tlenu. Ponieważ tak, jak tlen jest nam niezbędny do oddychania, tak ona jest niezmiernie ważna dla naszej skóry – mówi dr Des Fernandes, pionier w kosmetycznym stosowaniu witaminy A. Według dr. Fernandesa to najbardziej wszechstronna substancja w organizmie człowieka; pełni wiele istotnych funkcji, m.in. odpowiada za wzrost i zróżnicowanie każdej komórki. W pielęgnacji skóry jest szczególnie skuteczna w połączeniu z przeciwutleniaczami.

Dr Des Fernandes z Republiki Południowej Afryki (RPA), od prawie 30 lat prowadzi badania kliniczne nad właściwościami pielęgnacyjnymi witaminy A i jej stosowaniem w produktach kosmetycznych. Ten zawodowy chirurg podkreśla, że bezpośrednią przyczyną starzenia się skóry, są niedobory tej kluczowej witaminy. Jej zasoby tracimy w organizmie codziennie, m.in. poprzez ekspozycję ciała na działanie słońca.

– Dzięki witaminie A kontrolujemy dosłownie każdy składnik skóry, a w szczególności mechanizm jej starzenia się, niszczenia przez światło. Dzięki temu skóra może być zdrowsza. Witamina A zaczyna działać w momencie, w którym zostaje wchłonięta. Odgrywa ona bardzo ważną rolę we wzroście, rozwoju i różnicowaniu się komórek. Jest bardzo ważna, gdyż współpracuje z DNA – mówi agencji Newseria Lifestyle, dr Des Fernandes, chirurg plastyk.

Dr Des Fernandes, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgów Plastyków (ISAPS), były współpracownik prof. Christiana Barnarda, z którym brał udział w Kapsztadzie w pierwszym podwójnym przeszczepie serca, podkreśla, iż “to jak ważna jest witamina A i jakie ma działanie” – wyjaśnia w swojej książce “Twoja fabryka skóry”. Jego zdaniem, witamina ta powinna być podstawą każdej skutecznej terapii odmładzania skóry.

– Choć witamina A jest ważna i powinna być używana codziennie, to jednak nie jest skuteczna na wszystkie bolączki. Musimy mieć dodatkowo przeciwutleniacze oraz witaminę C i E. Zawsze powinniśmy ich używać razem i wtedy dają najlepszy efekt w odmładzaniu skóry. Jeżeli jeszcze dodamy do tego nakłuwanie skóry, czyli tzw. mezoterapię, i takie specyfiki jak koenzym Q10, to odmładzamy ją w takim stopniu, o którym wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć – tłumaczy dr Des Fernandes.

Zarówno osoby dojrzałe, borykające się z pierwszymi oznakami starzenia, jak i młode ceniące pielęgnację profilaktyczną, powinny codziennie stosować produkty, które są połączeniem witaminy A – w jej najbardziej aktywnej formie i najwyższym stężeniu, antyoksydantów i niezbędnych peptydów, które zapewnią skórze promienny wygląd i zniwelują jej wszelkie niedoskonałości. Nie bez znaczenia jest także zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i unikanie nałogów.

– Powinniśmy pilnować diety, stosować suplementację, ponieważ – moim zdaniem -warzywa nie zawierają dziś takich wartości odżywczych, jak kiedyś. Musimy więc stosować idealne dawki witamin i odżywek – radzi dr Des Fernandes.

Jednym z najbogatszych źródeł witaminy A jest wątroba wieprzowa. W znaczących ilościach występuje ona także jako prowitamina A w: marchewce, papryce, szpinaku, brokułach, dyni, boćwince, pomidorach, morelach, śliwkach oraz w: jajkach, maśle, serach dojrzewających, mleku, a także w tłustych rybach i tranie.
Źródło: kobieta.dziennik.pl i jejswiat.pl.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, nauka, zdrowie, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *