“Media niemieckie: To może być początek końca rządu w Polsce”

Na zdjęciu ilustracyjnym – Niemiecka prasa: konflikt między PiS a opozycją zaostrza się. Foto: dw.com.google.com.  

Konflikt władzy z opozycją i dziennikarzami w Polsce nie ustaje. Niemieckie media szeroko piszą o społecznych protestach w kraju nad Wisłą, w związku z planami ograniczenia pracy dziennikarzy w Sejmie, jakie od 2017 roku chce wprowadzić PiS.

Jak zaznacza w swoim komentarzu, portal “Deutsche Welle”, “Jeszcze nigdy od 1989 roku policja nie musiała w Polsce stosować siły, żeby utorować drogę rządzącym, aby chronić ich przed protestującym narodem. Rząd powinien się wstydzić. Zamiast starać się o deeskalację, polski rząd coraz bardziej forsuje podział i destabilizację Polski (…)

To oczywiście, wielka kompromitacja dla rządu, kiedy naród tak oponuje, że aż musi interweniować policja. Lecz jeszcze gorsze jest to, że policja zastosowała gaz łzawiący (policja zdementowała tę informację, przyp. red.) i siłę. To kompletnie zrujnowało reputację tego rządu. Widok krzyczących kobiet i mężczyzn, przyduszanych do ziemi przez policjantów, przypomina dawne czasy, kiedy policję nazywano jeszcze milicją.

Nie świadczy to dobrze ani o tym rządzie, ani nie jest to dobry omen, dla Polski. Chaos dawno już osiągnął etap zdrowego rozsądku, więc zdaje się to być drugorzędne, kto ma rację, a kto nie, o jaką ustawę akurat chodzi, czy kto kogo czym prowokuje. Ludzie przestają trzeźwo argumentować, ustawiają się w jednym albo drugim obozie.

Polaryzacja Polaków jest coraz większa, a fronty coraz bardziej usztywnione. Przyszedł czas, żeby spojrzeć na to z dystansu. Jak się okazuje, coraz więcej Polaków jest tak silnie wzburzonych, że “wychodzą na ulice w środku zimowej nocy, żeby demonstrować to, co w przeszłości zawsze ich jednoczyło: poczucie wolności”. “Kiedy ta polska lokomotywa ruszy, nic nie jest w stanie jej powstrzymać”.

“To może być początek końca rządu w Polsce” – pisze autor komentarza na portalu Deutschlandfunk. “Ubiegły piątek wystawia złe świadectwo Jarosławowi Kaczyńskiemu i anachronicznemu, autorytarnemu stylowi jego polityki. Kompromis, partycypacja, dialog to wszystko obce słowa, jakich nie ma w słowniku tego polityka.”

Sądzi on, że przy pomocy parlamentarnej większości, będzie mógł przeforsować swego rodzaju konserwatywną rewolucję, nie biorąc względu na konstytucję, państwo prawa i trójpodział władzy. Za to posługując się populistycznymi hasłami i okazując pogardę swoim politycznym przeciwnikom. Cel uświęca dla niego środki. Jednak styl polityki, którego napędem jest kłótnia i polaryzacja, to bardzo niebezpieczna mieszanka.

Niemiecka sekcja Reporterów bez Granic, poddaje ostrej krytyce, zaplanowane przez polską partię rządzącą PiS, ograniczenie pracy sejmowych reporterów. Według Reporterów bez Granic: “PiS musi wstrzymać ograniczanie praw dziennikarzy”.

Jego konfrontacyjny i autorytarny styl, w żadnym wypadku nie pasuje do kraju i społeczeństwa, w których jeszcze nie tak dawno narodziła się narodowa “Solidarność” i które nawet potrafiło pokojowo stawić czoła sowieckiemu mocarstwu. Pozostaje tylko kwestia, jak długo to będzie trwało i jak wielką szkodę przyniesie to demokracji i reputacji Polski. Ale może na naszych oczach zaczyna się koniec tego rządu”.

Portal informacyjny publicznej telewizji ARD Tageschau.de zamieszcza relację z Warszawy, w której korespondent zaznacza, że podobne protesty jak Warszawie, miały miejsce także w innych polskich miastach. “Spontaniczne, masowe demonstracje odbyły się w: Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Białymstoku. Demonstranci są zgodni co do tego, że protest musi trwać tak długo, aż rząd wreszcie wycofa się ze swoich planów ograniczenia dostępu dziennikarzy do Sejmu”.

Na dłuższą metę, Kaczyński swoją polityką nie osiągnie sukcesu, nawet jeżeli dzięki socjalnym prezentom dla biedniejszych Polaków, wciąż jeszcze prowadzi w sondażach. Według “Spiegla”: Polska będzie trudnym partnerem także w Europie.
Źródło: dw.com.

Stanisław Cybruch

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *