Minister Szyszko tłumaczy wycinkę Puszczy “katolicką tradycją”!

 

W wycince Puszczy Białowieskiej, “działamy w myśl biblijnej zasady nakazu Boga: “Czyńcie sobie ziemię poddaną” – twierdzi Szyszko.

Minister resortu środowiska jest od miesięcy na cenzurowanym – jego ministerstwo zawiniło, gdy od początku swego panowania na urzędzie rządowym, zaczęto ostre cięcie i rąbanie drzew w Puszczy Białowieskiej. Potem zawiniło jeszcze dodatkowo – przez “ustawę trocinową”, jak nazwali to internauci, która doprowadziło do niespotykanej dotąd wycinki drzew na początku roku w całym kraju.  

Minister nadal zezwala na to, by znikały połacie drzew w Puszczy Białowieskiej. Krytyka za te działania płynie z niemal każdej strony, ale minister Jan Szyszko nie traci rezonu i nie przestaje zadziwiać. Odpiera ataki i uzasadnia wycinkę “katolicką tradycją”!  

Minister Szyszko, w wywiadzie udzielonym “Naszemu Dziennikowi”, nie oszczędza krytykujących jego działania, przedstawicieli reprezentantów  Komisji Europejskiej, UNESCO, a także dzieli się z czytelnikami zaskakującym uzasadnieniem wielkiej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Jak to widzi minister?  

“Działamy – twierdzi – w myśl biblijnej zasady nakazu Boga: “Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Czyli by człowiek pożytkował ją tak, aby zasoby przyrodnicze służyły właśnie jemu i aby człowiek robił wszystko, żeby gatunki roślin i zwierząt nie znikały. To wynika z naszej katolickiej tradycji (…) – stwierdził Jan Szyszko w rozmowie z “Naszym Dziennikiem”.  

Trudno w to wprost uwierzyć? I już w następnym zdaniu Jan Szyszko rozwiewa złudzenia. Uderza w jakąś złowrogą “ideologię”… “(…) Bardzo niedobrze się dzieje, że szerzy się ideologia, która głosi, że człowiek jest wrogiem przyrody i trzeba jej zasoby chronić przed człowiekiem, czyli np. “nie wycinaj drzew”. Minister środowiska nazywa to “błędną koncepcją”.  

Bardzo interesujące jest to, co o takim postawieniu sprawy, sądzi Kościół, na którego przekaz powołuje się minister Szyszko. Papież Franciszek w ekologicznej encyklice “Laudato si”, wyraźnie stwierdził, że istnieje konieczność ochrony środowiska i to nie tylko osobista, ale także globalna.
Ojciec Święty pisze w tym dokumencie, wręcz o odpowiedzialnym zarządzaniu ziemią, jako powołaniu, które wymaga przełamania chciwości, pychy panowania, posiadania, manipulowania oraz eksploatacji.  

“Nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona (…) Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił. Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia.”  

“Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, powietrzu, wodzie i w istotach żywych. Z tego względu, wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych, znajduje się nasza uciskana i zdewastowana ziemia, która «jęczy i wzdycha w bólach rodzenia» (Rz8, 22)” – głosi papież w ekologicznej encyklice “Laudato si”.  

“Zapominamy, że my sami jesteśmy z prochu ziemi (por. Rdz2, 7)” – przypomniał we wstępie Encykliki papież Franciszek. Zaznaczył, że “nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia”.  

O tym aspekcie słów biblijnych – “czyńcie sobie ziemię poddaną” – minister Szyszko jednak nie wspomniał. W dalszej części wywiadu dla gazety minister szorstko rozprawił się ze swoimi przeciwnikami. Wytknął delegatom UNESCO, że nie znaleźli czasu, by odwiedzić Puszczę i zapowiada, że mimo wszystko zaprosi ich ponownie.  

Jeszcze dosadniej poruszony został przez niego wątek dotyczący Komisji Europejskiej. – Ci ludzie boją się przyjechać do Polski i dokładnie obejrzeć Puszczę – mówi gazecie minister. Zaraz jednak dodaje, że gdy już się u nas pojawiają, to tylko na “jeden dzień, który spędzają w dość luksusowym hotelu” – powiedział minister środowiska Jan Szyszko.
Źródło: cogrzeje24.pl i fronda.pl.  

Oprac. Stanisław Cybruch 

Na zdjęciu ilustracyjnym – minister Jan Szyszko. Foto: portalsamorządowy.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *