W państwie PiS wszystko gra. Tylko atmosfera jest zła

 

Wstrzymanie procesu reform sądownictwa nie zatrzymało akcji przeciwko Polsce. Nadal wiceszef KE Timmermans ma zastrzeżenia do nas, śle kolejne listy, atakuje nas i podnosi, że jest zagrożenie” – mówi szef MSZ.  

Źle się dzieje w partii Jarosława Kaczyńskiego. Nie dość, że prezydent Andrzejek chce iść swoją drogą to na dodatek stary przyjaciel prezesa, także zaczął kroczyć swobodnie swoimi ścieżkami.

Najpierw wyczyniał różne hocki z Misiewiczami i Francuzami, podjął walkę z generałami i siekał ich za “moskiewską przeszłość”, a teraz wyruszył na wojnę z prezydentem, i chce się wybić na pierwszego sekretarza PiS.  

Także prezydent zaczął wybijać się na niepodległość – dał tego dowód m.in. wetem wobec ustaw sądowniczych, czym zaznaczył, że nie chce już “biegać” o północy na Nowogrodzką, po instrukcje “obsługi” prezydenckich zadań w sprawach podpisywania uchwał Sejmu.

A szef MON – wierny przyjaciel prezesa od 30. lat – najeżdża od wiosny na prezydenta i chce dzierżyć coraz to większą władzę w partii, z pozycji ministra obrony narodowej.

Wyraźnie psuje szyki politycznego działania, w roli kart rozdawania – liderowi PiS – szef MSZ Waszczykowski. Ten rzadkiej maści “ulubieniec” mediów, zwłaszcza zagranicznych, ma ogromny dar częstych wypowiedzi i komentarzy o Polsce, które nie służą interesom partii i rządu. Doskonale jednak służą budowaniu napięcia między Polską a Brukselą.

“Wstrzymanie procesu reform sądownictwa nie zatrzymało akcji przeciwko Polsce, ona się rozszerza, w dalszym ciągu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podnosi zastrzeżenia, śle kolejne listy i nas atakuje” – powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Minister dyplomacji był pytany w telewizji internetowej “w Polsce.pl”, czy mają rację osoby, które mówią, że gdyby prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy dotyczące reformy sądownictwa, to “akcja przeciwko Polsce weszłaby na wyższy poziom”, a Polsce zaczęłyby grozić poważne konsekwencje międzynarodowe. 

“Tego nie wiemy, bo to jest spekulacja, co by było gdyby. Natomiast faktem jest, że wstrzymanie procesu reform sądownictwa nie zatrzymało akcji przeciwko Polsce. W dalszym ciągu wiceszef KE Timmermans, podnosi zastrzeżenia do nas, śle kolejne listy, w których nie punktuje decyzji prawnych, bo one nie zapadły, natomiast w języku publicystyki politycznej atakuje nas i podnosi, że jest obawa, zagrożenie” – powiedział szef MSZ.  

Minister dodał, że zawetowanie przez prezydenta Dudę dwóch ustaw dotyczących reformy sądownictwa, “na płaszczyźnie międzynarodowej nie zatrzymało procesów monitorowania sytuacji w Polsce”.  

“Ten proces wobec Polski się rozszerza, bo w tej chwili są zastrzeżenia wobec naszego wieku emerytalnego, Puszcza Białowieska w dalszym ciągu jest dyskutowana, mimo tego, że po stronie polskiej są przecież zespoły ekspertów, które też mają swoją wiedzę, argumenty” – mówił minister.  

“Chodzi o to, że Polska jest dużym krajem, który już od dwóch lat, kiedy sprawujemy władzę – jasno i zdecydowanie określił swoje cele w różnych dziedzinach życia międzynarodowego i chce te cele realizować, poprzez instrumenty takie, jakie daje nam członkostwo w UE. To prowadzi do pewnych kolizyjnych kursów w takiej płaszczyźnie, jak bezpieczeństwo energetyczne, jak tzw. mix energetyczny” – powiedział Waszczykowski.  

Szef  MSZ stwierdził, że w Unii są pewne plany, “niektóre wynikają z ideologii, niektóre wynikają z interesów, za którymi stoją potężne siły i potężne pieniądze”.  

“Stąd się bierze ta cała nagonka, to całe nękanie Polski, aby zdyskredytować państwo, aby przedstawić (nasz) kraj, jako kraj, któremu nie należą się własne dopłaty, bo się źle zachowuje. Abstrahuje się od tego, że dopłaty to nie są nagrody za dobre zachowanie, to są dopłaty, fundusze strukturalne, które wynikają z traktatów europejskich” – powiedział Witold Waszczykowski.  

“My nie łamiemy żadnych wartości europejskich, po prostu jesteśmy w Unii Europejskiej, która nie jest żadnym klubem altruistów” – podkreślił szef MSZ. Zaznaczył, że solidarność w Unii powinna być obustronna.  

Szef polskiej dyplomacji przekonywał w telewizji, że Polska obecnie skutecznie konkuruje z gospodarkami z innych krajów Europy Zachodniej. “To się nie podoba (w tych krajach)” – ocenił. Akcentował przy tym, że “akcja przeciwko Polsce się rozszerza”.
Źródło: fakty.interia.pl.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – minister Witold Waszczykowski. Foto: wp.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *