Poseł Szłapka: “Polska Fundacja Narodowa to przekręt”

 

Poseł i politolog Adam Szłapka z partii Nowoczesna, zarzuca PiS kłamstwo w informowaniu o tym, kto stoi za PFN, czyli Polską Fundacją Narodową.  

Przekręt do przepalania państwowych pieniędzy na potrzeby propagandy partyjnej PiS – tak mówi opozycja o Polskiej Fundacji Narodowej, która jest odpowiedzialna m.in. za rządową kampanię “Sprawiedliwe Sądy”.  

Sprawę PFN poruszył, przed rozpoczęciem piątkowych (15 września 2017) głosowań w Sejmie, poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej. Zgłosił wniosek o przerwę, by – jak argumentował – uzyskać informację od premier Beaty Szydło na temat działalności fundacji.  

Ktoś tu kłamie? 

– Mamy z całą pewnością do czynienia z aferą, z przekrętem wymyślonym przez bardzo zdolnych i doświadczonych przekręciarzy. Wymyśliliście państwo pralnię pieniędzy, która ma służyć przepalaniu państwowych pieniędzy, na waszą propagandę partyjną – wytknął Szłapka, zwracając się do posłów PiS.  

Przypomniał, że w najbliższy poniedziałek (18 września) – na wniosek Nowoczesnej – kampanią “Sprawiedliwe Sądy”, zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza.  

“Niech zostanie tak jak było”

– Jest szereg pytań, na które powinien odpowiedzieć zarząd i rada tej fundacji. Jest też szereg pytań, na które powinna odpowiedzieć pani premier – dodał Adam Szłapka. Poseł pytał, kto w sprawie PFN kłamie: Ryszard Terlecki – szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu, czy Michał Wójcik wiceminister sprawiedliwości? 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił jednak uwagę, że wypowiedź Adam Szłapka nie ma charakteru wniosku formalnego. Toteż nie poddano jej pod głosowanie.  

Kampania “Sprawiedliwe Sądy” ma się toczyć m.in. w telewizji i internecie. W miniony piątek (8 września) uruchomiono witryny: sprawiedliwesady.pl oraz takjakbylo.pl, a także profile “Sprawiedliwe Sądy” na Facebooku i Twitterze, jak również kanał na YouTube. O kontrowersjach wokół witryny przeczytasz w money.pl.  

W czwartkowej rozmowie z RMF FM, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Maciej Świrski przekonywał słuchaczy, że celem kampanii jest informowanie obywateli o tym, “jak wygląda sytuacja i dlaczego trzeba ją zmienić”.  

PiS nie widzi żadnego problemu 

– PFN promuje wizerunek Polski, także w oczach obywateli przez to, że informuje ich o prawdzie. Dzięki temu rozumieją, na czym polegają zmiany i nie będą myśleć o Polsce, jako o dyktaturze – mówił wiceszef PFN Maciej Świrski.  

– Nic nie wiem na ten temat, abym się przeciwstawiał (nadużyciom sędziów) w imieniu PiS-u, czy rządu. Przeciwstawiam się w imieniu obywateli. Jestem obywatelem, poczuwam się do odpowiedzialności za Polskę – podkreślał wiceprezes Świrski. Poseł Szłapka nie krył oburzenia rozmową, czemu dał wyraz na Twitterze. PiS nie widzi jednak problemu. 

– Polska Fundacja Narodowa, która realizuje kampanię “Sprawiedliwe Sądy”, działa zgodnie z prawem. Nie widzimy żadnego powodu do wszczynania w tej sprawie, histerii medialnej – powiedział w czwartek, 14 września, szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.  

Poskramianie i równoważenie histerii 

W opinii szefa klubu Terleckiego, “histeria” ws. reformy sądownictwa, którą chce przeprowadzić rząd PiS, ma zdezorientować część opinii publicznej, pokazać ,”że PiS chce dokonać jakiegoś zamachu na niezawisłość sądów, na trójpodział władzy”.  

– Co oczywiście jest nieprawdą – podkreślił Ryszard Terlecki. – W takiej sytuacji naturalne jest, że rząd musiał podjąć pewne działania, także o charakterze medialnym, aby tę histerię zrównoważyć i uspokoić – przekonywał szef klubu PiS.  

Tymczasem według Michała Wójcika, wiceministra sprawiedliwości, ani PiS, ani rząd nie mają nic wspólnego z kampanią PFN. – To nie jest kampania PiS, obozu zjednoczonej prawicy, rządu. Powstała Fundacja, która – zgodnie ze statutem – realizuje określone cele. Ani rząd, ani PiS nie ma z tym nic wspólnego – mówił Wójcik, w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim, w programie “Jeden na jeden” w TVN24.  

Gdzie tu kłamstwo? 

W zeszłym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do przewodniczącego PKW o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez PFN.  

Kampania bilbordowa rządu “Sprawiedliwe Sądy”, realizowana na potrzeby partii rządzącej, przez specjalnie powołaną przez rząd Beaty Szydło Polską Fundację Narodową – to już widać z nazwy i sposobu powołania jej, że coś niezwykłego (zagadkowego) kryje się pod tą nazwą i rolą, wyznaczoną jej w statucie. Ale pani premier powie zapewne inaczej. 

Jeżeli będzie tłumaczyć kłamliwie to pytanie jest proste: w jakim celu rząd powołał Fundację Narodową, skoro ma finanse ustawowe z budżetu państwa, przekazane dla PiS, m.in. na cele informacyjne i reklamowe?
Źródło: money.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym – “Pralnia pieniędzy”. Poseł Szłapka o Polskiej Fundacji Narodowej. Foto: polsatnews.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, pieniądze, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *