Kanclerz Merkel wyrusza na wojnę z Polską

 

Koniec pobłażania ze strony Niemiec polityki władz PiS w kwestiach praworządności.  

W trakcie niedawnej kampanii wyborczej w Niemczech, Angela Merkel zapowiedziała, że kończy z polityką pobłażania i litości wobec rządu PiS. Teraz już daje tego dowody. Niebawem wprowadzi kwestię praworządności do agendy najbliższego szczytu Unii Europejskiej – informuje niemiecki tygodnik “Der Spiegel”.  

Powodem tego kroku, nie jedynym, jest sytuacja w Puszczy Białowieskiej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w końcu lipca br. nakazał natychmiast wstrzymanie wycinki drzew, na obszarach chronionych, ale – zdaniem “Spiegla” – rząd PiS nie zastosował się do tego orzeczenia.  

“Spiegel” twierdzi, że kanclerz Angela Merkel zamierzała poruszyć kwestę naruszania unijnego prawa, podczas spotkania w środę w Berlinie, z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. “Chodzi o sprawy zasadnicze” – cytuje tygodnik anonimowych urzędników.  

Według autorów artykułu, w przypadku niemieckiej polityki wobec Polski, można mówić o “zmianie kursu”. “Merkel i jej ministrowie unikali dotychczas ataków przeciwko polskiemu rządowi. Aby dodatkowo nie obciążać, drażliwego z powodów historycznych, stosunku do Polski, Berlin “wolał chować się za plecami Komisji Europejskiej” – pisze “Spiegel”.  

“Niemiecki rząd chce obecnie pokazać krajom takim jak Polska i Węgry, że działając przeciwko zasadom praworządności, wstrząsają filarami Unii Europejskiej” – piszą: Peter Mueller i Christoph Schulz z Brukseli.  

Korespondenci zastrzegają, że Komisja Europejska kierowana przez Jean-Claude’a Junckera, też przestrzega zasad “tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba”. “Juncker kieruje się dewizą: wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi, co złości wszystkich, którzy czują się pokrzywdzeni, przede wszystkim mniejsze kraje w Europie Wschodniej” – podkreśla tygodnik.  

Wypowiedzi polityków z Polski i Węgier świadczą o tym, że Komisja Europejska utraciła w części krajów wschodnioeuropejskich swój autorytet, jako wiarygodny orędownik prawa i porządku – ocenia “Der Spiegel”.  

“Nawet te kraje w Europie Wschodniej, które nastawione są mniej konfrontacyjnie (niż Polska czy Węgry) do unii, złoszczą się, że Komisja Europejska i kraje takie jak Niemcy, występują jako strażnicy europejskich wartości, a równocześnie same łamią zasady” – komentuje tygodnik.

Gazeta niemiecka daje wyraźny sygnał władzom polskim, że czas słodkiej miłości polityków niemiecki wobec Polski pod rządami PiS, zakończony. Zaczyna się tym samym, nowa era w  polityce, na linii Niemcy – Polska. Władze w Warszawie powinny opamiętać się i zmienić strategię konfrontacyjną z UE, na normalną współpracę, z poszanowaniem prawa.
Źródło: dw.com i wiadomosci.wp.pl 

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Foto: wiadomosci.wp.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *