Publicyści: “Jeśli PiS zagrozi utrata władzy w 2019” to wyborów nie będzie

 

Znani dziennikarze komentowali w “Poranku Radia TOK FM” aktualną sytuację społeczno-polityczną w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem, m.in. próby samospalenia Piotra S.  

Goście programu “Poranek Radia TOK FM” – publicyści: Michał Danielewski, Waldemar Kuczyński i Bogusław Chrabota – komentowali zachowanie człowieka, który podpalił się w miniony piątek, przed Pałacem Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie.  

Jak mówili, próbuje zrobić się z niego wariata, choć przedstawił bardzo trzeźwą ocenę rządów PiS. Według Waldemara Kuczyńskiego, dzisiejsza władza nie chce żadnych ograniczeń, także czasowych. Idzie do przodu stopniowo, konsekwentnie, silnie niweluje dotychczasową rzeczywistość prawo-ustrojową, jak walec drogowy – dodajmy.  

Publicyści biorący udział w dyskusji w Radiu TOK FM, zgodnie uznali, że człowiek, który podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, nie zasługuje na zlekceważenie. Ma on – jak wiadomo – problemy z depresją, sam to przyznał. Ale jego tekst jest niezmiernie trzeźwym, spokojnym wypunktowaniem tych wszystkich koszmarnych rzeczy, które PiS i Kaczyński robią z Polską – mówili.  

“Solidny tekst polityczny” 

Pokazał on w sposób skrajny, ekstremalny wyraz nastrojów, jakie narastają w dużej części przeciwników obecnej władzy – argumentował Waldemar Kuczyński. – A gdyby doszło do samospalenia za czasów PO, z takim samymi postulatami, to co byś powiedział? – zapytała gościa Dominika Wielowieyska prowadząca audycję.  

– Powiedziałbym, że to jest problem do refleksji, nad którym trzeba się zastanowić. Sytuacja rządów PO i dzisiaj jest fundamentalnie inna. Dzisiaj mamy kurs prowadzący Polskę w perspektywie do jednoosobowej władzy Jarosława Kaczyńskiego, która nie będzie ograniczona żadnym prawem – jestem pewien, że także czasem trwania – powiedział publicysta.  

Myśmy się tu zakładali jakiś czas temu, czy będą w Polsce wybory, o czasie? Jeśli PiS zagrozi utrata władzy w roku 2019 roku – zrobią wszystko, żeby wyborów nie było – ostrzegał Waldemar Kuczyński. A zdaniem Michała Danielewskiego, z “Gazety Wyborczej”, manifest, który znaleziono przy Piotrze S. to “solidny tekst polityczny”.  

“Nie powinien być zapomniany” 

Zatem, nie można uznać go za wariata, ale nie można też traktować, jako męczennika. Trzeba sobie postawić pytanie: czy samospalenie to adekwatna forma? A to, że doszło do takich gestów, jest sygnałem dla polityków i dziennikarzy, żeby “stonowali nastroje”. To przecież powód do głębszej refleksji – powiedział publicysta.  

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Bogusław “Rzeczpospolitej”, zwrócił uwagę na to, że depresja jest chorobą, która nie zaburza logicznego myślenia. – Wybitni pisarze pisali ważne książki będąc w depresji. To mi bardziej przypomina Ryszarda Siwca, który podpalił się na Stadionie X-lecia w Warszawie, w proteście przeciwko inwazji bloku wschodniego na  Czechosłowację w 1968 r.  

Wtedy w Polsce w 1968 roku, podczas dożynek, też nie działo się nic szczególnie złego –  ludzie nie cierpieli w kazamatach, ale Siwiec, człowiek także chory na depresję – miał poczucie, że narasta fala zła – zauważył redaktor “Rzeczpospolitej”. Piotrze S. też nie powinien być zapomniany. Jego czyn to memento. Zobaczymy czy ktoś tego posłucha – dodał publicysta.  

Manifest polityczny Piotra S. 

Piotr S. podjął próbę samospalenia, w miniony piątek 20 października, na warszawskim placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. Obok miejsca, w którym doszło do dramatycznego zdarzenia, leżał megafon, butelka po łatwopalnym płynie i ulotki, w których zawarł on swój “manifest” polityczny.  

Zostawił także list, w którym przedstawił swoje uwagi i pretensje wyrażone przeciwko obecnie panującej władzy. “PiS ma moją krew na swoich rękach” – napisał 54-latek Piotr S. Jeden z ministrów tej władzy szybko skomentował, że próba samospalenia była wynikiem buntu i propagandy prowadzonej przeciwko rządowi przez opozycję.
Źródło: tokfm.pl.  

Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – publicyści w TOKFM: “Jeśli PiS zagrozi utrata władzy w 2019 roku”. Foto: tokfm.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *