Ale jaja z polskimi jajami. Brakuje ich w sklepach. “Jadą tam, gdzie lepiej płacą”

 

“Dobra zmiana” rządu PiS nie zatrzymała emigracji młodych ludzi z kraju, a teraz dodatkowo, zaczynają emigrować polskie jaja; jadą tam, gdzie lepiej płacą.  

Młodzi Polacy dobrze wykształceni, wciąż emigrują z kraju do państw starej Unii, a nawet do Czech, za lepszą pracą i godną płacą. Nie pomaga rząd “dobrej zmiany” Jarosława Kaczyńskiego, ani nawet wspaniały program Odpowiedzialnego Rozwoju nowej Polski, wicepremiera Morawieckiego. Ludzie młodzi mają oczy szeroko otwarte i dobrze widzą, jaka to “dobra zmiana” i w jakim kierunku zmierza.  

Od jakiegoś czasu krąży w necie wiadomość, że w grudniu zdrożeje masło, choć i tak już bardzo drogie, a jajka kurze zdrożeją 40 do 50 procent i będzie ich brakować w naszych sklepach; podobnie zresztą w całej Europie. Sprawa zaczyna się sprawdzać. Już teraz w niektórych rejonach Polski trudno kupić jaja, a ma być jeszcze gorzej, w końcu roku.  

Polskie jaja także emigrują

– Polskie jaja są tak dobre, że na rynkach europejskich uzyskują cenę dla eksportera ponad 40 gr za sztukę, średniego jajka typu M – mówił w TOK FM Janusz Piechociński.  

– Już teraz brakuje jaj w polskich sklepach. To jest bardzo ciekawe zjawisko, bo polskie jaja już emigrują. Są tak dobre, że na rynkach europejskich mają cenę dla eksportera, ponad 40 gr za sztukę średniego jajka typu M, ze zwykłej hodowli, podczas gdy na rynku krajowym to jest 38-39 gr, a rolnik ma 32 gr – mówił w TOK FM Janusz Piechociński, były wicepremier, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.  

Według prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja – Polska ma rekordową liczbę kurczaków na brojlery. “Jesteśmy największym krajem w Europie handlującym drobiem – wyliczał Janusz Piechociński.  

Czy jajka biorą przykład z młodych Polaków? 

– Czyli będzie drożej? – pytał prowadzący program redaktor Maciej Głogowski.

– A nie zauważył pan już ponadprzeciętnego wzrostu cen? Mamy ruch w płacach, dotykający mniejszą i małą przedsiębiorczość – stwierdził były minister gospodarki.  

Jak powiedział były wicepremier, “2 lata po wyborach, nie ma Polski w ruinie, dołączyliśmy do najbardziej rozwiniętych gospodarek, na to złożyła się ciężka praca kilku pokoleń polityków i przedsiębiorców”. Polityków?

Czyżby politycy karmili kury? I dlatego jajka uciekają na eksport? A może jajka biorą przykład z młodych Polaków? 

Zapotrzebowanie na polskie jajka zagranicą to zapewne wynik skandalu, który wybuchł, gdy okazało się, że w Holandii doszło do skażenia jaj trującym środkiem owadobójczym – Fipronilem. Panika wybuchła również w Niemczech i Belgii, gdzie dotarły skażone holenderskie jajka.  

Drożeje chleb, masło… 

Niedawno pisaliśmy, że kolejne piekarnie podnoszą ceny chleba. Podwyżki cen chleba są maksymalnie kilkuprocentowe, za to – jak się wydaje – dość trwałe, ponieważ wzrosty cen pieczywa wywołują “czynniki obiektywne”: więcej kosztuje prąd i transport, a także pracownicy.

Chodzi przede wszystkim o produkcję rzemieślniczą, czyli na ogół produkty ekskluzywne, a zatem ciężkie pieczywa takie, jak chleby żytnie i razowe. 

W sierpniu br., w skali roku, żywność (bez napojów) podrożała o 4,6 proc. – tak podaje GUS w “Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju w sierpniu 2017 r.” W tym na przykład ceny jogurtów wzrosły w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku – o 7,8 proc., jaj o 6,7 proc., owoców o 5,3 proc., mięsa o 4,8 proc., a masła aż o 42,9 proc.  

I ceny artykułów spożywczych, jakie okażą się być w grudniu, długo nie pozostaną na osiągniętym poziomie. Jeszcze przed nastaniem nowego roku 2018 można się spodziewać kolejnej tury podwyżek cen, bo rząd dobrej zmiany, chce być dobrze zapamiętany przez wyborców.

Będzie to przecież rok wyborczy w samorządach, a po nim 2019 rok będzie wyborczym do parlamentu polskiego. Tymczasem na horyzoncie szykuje się “dobra zmiana” w rekonstrukcji rządu – pożegnamy ze smutkiem dobrze sterowalną premier Szydło…
Źródło: tokfm.pl.  

Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – Janusz Piechociński w Poranku Radia TOK FM. Foto: tokfm.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *