Polak na Ukrainie. “Na cmentarzu we Lwowie padły mocne słowa”

 

Władze dzisiejszej Polski (wczorajszej także), starają się za wszelką cenę utrzymywać jak najlepsze stosunki z Ukrainą, choć kraj ten niezbyt przyjaźnie nas widzi. Tak wynika to z informacji medialnych.  

Dwa lata temu, podczas wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie, parlament tamtejszy podjął uchwałę o tym, że organizacja UPA (Ukraińska Powstańcza Armia, 1944)) miała ogromne zasługi dla Ukrainy, więc trzeba ją czcić, jako organizację patriotyczną. Tego dnia ważny gość z Polski dał Ukrainie prezent w postaci 500 mln zł na rozwój gospodarki.  

“My wam węgiel, wy nam banana”

UPA dla Ukraińców jest organizacja patriotyczną. Dla nas odpowiada za ludobójstwo dokonane na Polakach w trakcie rzezi wołyńskiej i czystki etnicznej w Małopolsce (Wikipedia). Zdaniem polskich historyków, UPA zabiła, często bestialsko, od 60 tysięcy do 260 tysięcy Polaków. To duźo więcej niż Rosjanie w Smoleńsku. A wciąż cisza o tym.  

W trakcie oficjalnej wizyty w Kijowie, premier Ewa Kopacz dała Ukrainie w prezencie 50 nowych składów pociągów; władze Ukrainy zamówiły pociągi w fabryce PESA w Bydgoszczy. Zapłacił za nie rząd Polski.   

Przypomina to co nieco obrazek z kabaretu w PRL, który w Telewizji Polskiej odgrywał szyderczą scenkę z ówczesnej wymiany handlowej, między Polską a Kamerunem. Istota scenki tkwiła w kilku słowach, wypowiadanych przez aktorów: “My wam węgiel, wy nam banana”.

Nie było to po myśli władz ukraińskich 

Ostatnio dwa dni był z wizytą w Kijowie minister Witold Waszczykowski; pojechał za prezydenta Dudy, który w zgrzycie dyplomatycznym, odwołał w ostatniej chwili wizytę na Ukrainie.  

– Czcimy wszelkie miejsca pamięci, natomiast jesteśmy też narodem i państwem, które chce, żeby te miejsca uczczenia były zorganizowane, zgodnie z prawem polskim – mówił minister Waszczykowski we Lwowie.  

Witold Waszczykowski, będąc z oficjalną wizytą na Ukrainie, złożył kwiaty między innymi na Cmentarzu Obrońców Lwowa, przy memoriałach Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i ukraińskich żołnierzy, poległych w Donbasie. Nie było to po myśli władz ukraińskich.  

“Czcimy wszelkie miejsca pamięci” 

Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie ministra z przedstawicielami miejscowych władz, z którymi miał rozmawiać o stosunkach polsko-ukraińskich.  

Stosunki polsko-ukraińskie nie układają się obecnie najlepiej. Ukraiński IPN zablokował ekshumacje i upamiętnienia polskich ofiar, po nakazie władz polskich zdemontowania w kwietniu 2017 roku, nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach koło Przemyśla.  

– Jesteśmy narodem, który przykłada wielką wagę do tych, którzy polegli, zginęli, którzy umarli. Czcimy wszelkie miejsca pamięci, natomiast jesteśmy też narodem i państwem, które chce, żeby te miejsca uczczenia były zorganizowane zgodnie z prawem polskim – mówił minister Waszczykowski na briefingu prasowym. 

“Komu przeszkadzają ludzie tutaj w grobach?” 

– Już kilka lat temu zaproponowaliśmy, aby relacje polsko-ukraińskie zwróciły się ku historii, abyśmy wyjaśnili sobie wszystkie kwestie historyczne, które nas dzielą. Mamy doświadczenia z pojednania z innymi narodami.

– Czekamy na odpowiedź strony ukraińskiej, aby włączyła się w proces pojednania. Kto te problemy polsko-ukraińskie wszczyna? Po co sztucznie wszczyna się problemy polsko-ukraińskie? – pytał szef MSZ. 

Minister był także pytany o dwa kamienne lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich, które obecnie są zakryte płytami. Posągi były wcześniej częścią Pomnika Chwały. 

– Do każdej władzy będziemy apelować, bo komu te lwy przeszkadzają? Lwy są zakryte od dwóch lat. Komu przeszkadzają ludzie, którzy leżą tutaj w grobach? Oni już są martwi. Nikomu nie przeszkodzą. Wystarczy tylko o nich pamiętać. Groby są święte – mówił Waszczykowski. 

Ukraińcy z zakazem wjazdu do Polski? 

Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że Polska może zakazać wjazdu osobom, które zachowują skrajnie antypolskie stanowisko. Wymienił między innymi ukraińskich urzędników, którzy blokują ekshumację polskich ofiar, spoczywających na Ukrainie. W odpowiedzi ukraińskie MSZ oświadczyło, że na Ukrainie nie ma nastrojów antypolskich. 

Minister Waszczykowski dodał, że Polska jest otwarta na współpracę z Ukrainą, jednak czeka na otwartość IPN-u, na odblokowanie możliwości ekshumacji polskich ofiar i renowacji miejsc związanych z historią polską i polsko-ukraińską. 

W październiku prowadził rozmowy w Kijowie, dotyczące poszukiwania szczątków, ekshumacji i upamiętnień ofiar – wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Strona ukraińska negatywnie przyjęła propozycję Polski o przeniesienie rozmów na poziom międzyrządowej komisji. Wizyta ministra Waszczykowskiego także nie miała zbyt przyjaznej atmosfery.
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl. 

Oprac. Stanisław Cybruch 

Na zdjęciu ilustracyjnym – minister Waszczykowski odpowiada ukraińskiemu MSZ. Foto: tvn24.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *