Fundacja o. Rydzyka otrzyma ogromną dotację

 

Najbogatszy i najsilniejszy wśród księży biznesmen Tadeusz Rydzyk, ma wciąż nowe pomysły na pomnażanie kapitału inwestycyjnego. Uskarża się jednak, że jest biedny: Nie mam nic, prócz mikrofonu, majtek i kapelusza.  

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy na ok. 30 mln zł z Geotermią Podhalańską i Geotermią Toruń. W Toruniu za te pieniądze powstanie ciepłownia. Toruńską spółkę kontroluje fundacja “Lux Veritatis”, założona przez redemptorystów, ubogich oo. Jana Króla i Tadeusza Rydzyka.  

NFOŚiGW da o. Rydzykowi ogromne miliony 

Umowy w tej, chlubnej dla obu duchownych inwestycji, podpisano w siedzibie resortu środowiska. W wydarzeniu brał udział minister środowiska Jan Szyszko, prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz przedstawiciele beneficjentów, w tym ojciec Tadeusz Rydzyk.  

Na początku września 2017 roku, NFOŚiGW informował, że Geotermia Toruń o. Rydzyka, otrzyma na budowę ciepłowni 19,5 mln zł, a Geotermia Podhalańska w Zakopanem – 9,1 mln zł, na rozbudowę i zwiększenie mocy systemu geotermalnego. Obie inwestycje dofinansowane będą jeszcze ze środków unijnych. 

Ekologia spod ziemi 

Jan Szyszko, szef resortu środowiska, podkreślił na konferencji prasowej, że realizacja projektów geotermalnych, wpisuje się w globalną umowę klimatyczną, której celem jest, m.in. redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Mówi ona – jak wskazał minister, aby jak najtaniej, najefektywniej i jak najszybciej – dążyć do neutralności klimatycznej, czyli równoważenia emisji CO2 z jego pochłanianiem.  

– Na głębokości 2-3 km mamy piec centralnego ogrzewania, wystarczy sięgnąć do niego i z niego korzystać – zaznaczył minister. Jan Szyszko stwierdził, że korzystając z energii geotermalnej możemy zastępować tę tradycyjną, czyli redukować emisję gazów cieplarnianych.
Wartość tych inwestycji to ok. 110 mln zł 

– Zasoby geotermalne są tym ważnym elementem energetyki odnawialnej, że jej zasoby są ogromne, a tego rodzaju projekty są finansowe z pieniędzy krajowych i unijnych – dodał prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.  

Prezes NFOŚiGW przypomniał, że Fundusz podpisał już pięć umów na poszukiwania wód geotermalnych, w kilku gminach w Polsce. Otwory geotermalne mają powstać w: Sochaczewie, Sieradzu, w Lądku Zdrój, Szaflarach i w gminie Koło.  

Wartość tych inwestycji to ok. 110 mln zł, z czego 107 mln zł pochodzi z NFOŚiGW. Na rozwój geotermii Fundusz przeznaczył w Polsce 500 mln zł. 

Prace na Podhalu już trwają 

Prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok poinformował na konferencji prasowej, że kierowana przez niego firma, już zaczęła inwestycję. Docelowo – jak tłumaczył – moc ciepłowni ma być zwiększona o ponad 15 MW, a z już istniejących otworów – o ponad 5 MW.  

– Dzięki temu będziemy mogli dostarczać ciepło odbiorcom Podhala. Dzięki temu będziemy mogli utrzymać ceny dotychczasowych odbiorców i  podłączać nowych – powiedział Wojciech Ignacok. Poinformował, że inwestycja ma być gotowa do końca 2019 roku.

O. Jan Król, przedstawiciel drugiego beneficjenta – Geotermii Toruńskiej – przypomniał, że 10 lat temu: “podpisaliśmy umowę, zmienił się rząd i w ciągu pół roku dotację nam cofnięto”.

Dodał, że choć cofnięto finansowanie, odwierty zostały wykonane. Wskazał, że gdyby jednak dofinansowania nie cofnięto, to prawdopodobnie już dziś w Toruniu pracowałaby ciepłownia zasilana energią geotermalną. 

O. Rydzyk wini koalicję PO-PSL 

Do tej sprawy odniósł się też ojciec Tadeusz Rydzyk. Jego zdaniem koalicja PO-PSL, odbierając fundacji Lux Veritatis dofinansowanie, działała bezprawnie.  

– To co się stało 10 lat temu, to była jawna dyskryminacja, o 10 lat jesteśmy spóźnieni (…) Mamy nadzieję, że pójdzie to dalej, że nie będzie żaden szkodnik w Polsce przeszkadzał, Polak Polakowi. Polak ma wspierać Polaka i ojczyznę budujmy razem – zaznaczył. 

Na początku 2016 roku, w ramach ugody sądowej, NFOŚiGW wypłacił Fundacji Lux Veritatis ponad 26 mln zł odszkodowania, za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej w 2008 roku.  

Ks. Jan Król ocenił, że część ciepłowni mogłaby zacząć funkcjonować już w 2018 roku. Poinformował, że prowadzone są też rozmowy, na temat przyłączenia się Geotermii Podhalańskiej, do sieci ciepłowniczej w Toruniu.
Źródło: money.pl.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – o. Tadeusz Rydzyk. Foto: fakt.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, pieniądze, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *