Hawking zapowiada: Ludzie zmienią Ziemię w “gigantyczną kulę ognia”

 

Światowej sławy brytyjski wizjoner i astrofizyk Stephen Hawking, ma wiele trafnych wizji i hipotez, które stawiał, głosił i nadal głosi, opierając się na żmudnych badaniach i analizach działania ludzkości.  

W trakcie międzynarodowej konferencji technologicznej w Pekinie, mówił do jej uczestników, że przeludnienie, nadmierna konsumpcja i produkcja energii, doprowadzą za 600 lat, do końca życia na Ziemi. Stwierdził, że ludzie zamienią do 2600 roku naszą planetę w kulę ognia. Wobec takiej sytuacji, ludzkość będzie musiała znaleźć inną.  

Nowa planeta – zdaniem Hawkinga – musi oczywiście odpowiadać potrzebom i możliwościom zamieszkania ludzi. Już teraz on sam bierze udział w takim projekcie, którego celem jest zbudowaniem ultraszybkiego, zasilanego światłem, mikropojazdu kosmicznego.  

Będzie on mógł szukać takich planet w pobliżu gwiazdy Alfa Centauri. Tylko tam, jego zdaniem, będzie można znaleźć planetę podobną do Ziemi. Jedynie kolonizacja kosmosu jest – według Hawkinga – nadzieją na przetrwanie ludzkości.  

– Taki system pojazdu mógłby dotrzeć do Marsa, w mniej niż godzinę, do Plutona w kilka dni, wyprzedzić sondę Voyager w mniej niż tydzień, a do Alfa Centauri dotrzeć – w mniej niż 20 lat – powiedział Hawking.  

Ten projekt badawczy, a zarazem twórczy, nazwano “Breakthrough Starshot” – współfinansowany jest m.in. przez rosyjskiego miliardera Jurija Milnera i założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga. Rosyjski miliarder Milner pragnie zapisać się w historii chęcią dotarcia do Alpha Centauri – gwiazdy leżącej najbliżej Układu Słonecznego.  

Pojazd Hawkinga byłby napędzany, z wykorzystaniem lasera, który miałby napędzać sondy wyposażone w słoneczne żagle.

Hawking na konferencji w Pekinie, zaapelował też do potencjalnych inwestorów o udzielenie wsparcia finansowego na rzecz tej inicjatywy, przekonywał, że w przypadku jej powodzenia, pierwszy z pojazdów mógłby być gotowy już w okresie roku.  

Więcej informacji na ten temat na stronie dziennika brytyjskiego “The Sun”.
Źródło: wmeritum.pl i Onet.pl.  

Stanisław Cybruch 

Na zdjęciu ilustracyjnym – Stephen Hawking. Foto: sciexaminer.com.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, nauka, pieniądze, świat, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *