Ultimatum prezydenta: “Ja rządu z Macierewiczem nie powołam”


Na linii prezydent Duda-prezes PiS Kaczyński znowu panuje napięcie. Andrzej Duda żąda od prezesa PiS dymisji Macierewicza. Inaczej “rządu z Macierewiczem nie powoła”. 

Trwające od jakiegoś czasu rozmowy, określane mianem przyjacielskich konsultacji, prezesa PiS z prezydentem Dudą, weszły w stan kolejnego napięcia. Jak się wydaje, niebawem może być jeszcze większy horror w PiS, niż miał miejsce latem, po pierwszym przypadku, totalnie zaskakującym, kiedy to Andrzej Duda niespodzianie zawetował ustawy o sądownictwie.

Prezydent żąda dymisji Macierewicza 

Dziennik “Polska The Times” dotarł do sekretnych informacji, że w grudniu Jarosław Kaczyński zostanie premierem, a minister Macierewicz odfrunie ze swego stanowiska. Według gazety, prezydent Andrzej Duda postawił sprawę krótko i jasno, w trakcie spotkania z prezesem PiS. 

Zażądał jednoznacznie odwołania szefa MON. Na drodze prezesa Kaczyńskiego do stanowiska premiera, mogą teraz stanąć w sztorc jedynie kłopoty zdrowotne, z którymi się zmaga.  

Prezydent ostatnio został przyłapany na ulicy, kiedy mówił nieznajomemu turyście, o “ubeckich metodach” Macierewicza. Andrzej Duda tłumaczył później, że chodzi o sprawę generała Kraszewskiego – doradcy prezydenta, który zatrzymał generalskie nominacje Macierewicza.  

Kaczyński podpadł w swojej partii? 

Jak się okazuje, Andrzej Duda po raz kolejny – tym razem stanowczo – domaga się dymisji Macierewicza. Takie ultimatum postawił prezesowi PiS, podczas jednego ze spotkań, rzekomo, w sprawie ustaw o sądownictwie.  

Według informacji “Polski The Times”, głowa państwa stawia warunek: zatwierdzę rząd z Jarosławem Kaczyńskim na czele, ale bez dzisiejszego szefa MON. I tym właśnie Jarosław Kaczyński podpadł we własnej partii? Ta deklaracja podzieliła posłów.  

Gazeta potwierdziła te informacje w kilku źródłach. “W przypadku Kaczyńskiego, niczego nie można być pewnym, ale nie ma wątpliwości, że pozycja Macierewicza jeszcze nigdy nie była tak słaba. Raczej już przegrał” – zdradza jeden z informatorów gazety.  

Tylko lekarze mogą zmienić decyzję… 

Inny polityk z PiS-u dodaje, że Antoni Macierewicz zostanie w rządzie tylko wtedy, kiedy premierem pozostanie nadal Beata Szydło. Potem zaskakuje: “decyzję o tym, że Jarosław Kaczyński staje na czele rządu, mogą już w tej chwili zmienić tylko lekarze”.  

Co ze zdrowiem prezesa? Podobno Jarosławowi Kaczyńskiemu bardzo dokucza choroba nogi. To zdecydowanie uciążliwa sprawa podczas publicznych wystąpień. Jak donosi “Polska The Times”, Jarosław Kaczyński przechodzi obecnie, szczegółowe konsultacje lekarskie.  

Prezes PiS Kaczyński ma 68 lat. Ostatnio coraz częściej odwiedza lekarzy. Niedawno walczył z wirusem, dlatego nie pojawił się na Konwencji Zjednoczeniowej Polski Razem. Teraz walczy z nogą.  

Rekonstrukcja rządu w grudniu 

Według przewidywań osób dobrze poinformowanych z bliskich kręgów prezesa PiS, na Święta Bożego Narodzenia będziemy już mieli nowego premiera. Oto 5 powodów, o których mówi się o tym w kuluarach.  

Wiadomo, że rekonstrukcję rządu zaplanowano wstępnie na 4 grudnia 2017. Taką datę podała gazeta “Polska The Times”. Z rządu może odejść szef dyplomacji Witold Waszczykowski, którego zastąpi szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.  

W kontekście zmian, wymieniane jest również nazwisko ministra środowiska Jana Szyszki i minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. W tej sytuacji, prawdopodobnie ze stanowiskiem pożegna się również, premier Beata Szydło. Źródło: wiadomosci.wp.pl.  

Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – prezydent Duda i prezes Kaczyński. Foto: newsweek.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *