Ministerstwo Zbigniewa Ziobro chce dać 30 mld zł na reprywatyzację

 

Ministerstwa Sprawiedliwości troszczy się wielce problemami obywateli – dzisiejszych i byłych – więc tworzy projekt ustawy o reprywatyzacji, kosztem 30 mld zł podatników.  

Tygodnik “Wprost”, powołując się na “Rzeczpospolitą” podaje, że państwo polskie planuje przez dziesięć lat wydać 30 miliardów zł, na reprywatyzację mienia. Dodatkowe pieniądze mają dać na ten cel również samorządy.  

Według “Rzeczpospolitej” Ministerstwo Sprawiedliwości zmieniło własny projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Ministerstwo Zbigniewa Ziobro chce, aby państwo przeznaczyło w latach 2018-2028, 30 miliardów złotych na wypłatę rekompensat dawnym właścicielom i ich spadkobiercom, którym odebrano nieruchomości, na podstawie dekretów po II wojnie światowej.  

Gazeta informuje, że pieniądze wypłacane będą w transzach. Pierwsza – w 2018 roku – ma wynieść 4 miliardy złotych, w 2019 roku – 6 miliardów złotych, a w 2020 i 2021 roku – odpowiednio, po 4 miliardy złotych. W każdym kolejnym roku będą wypłaty po 2 miliardy złotych.  

W projekcie ustawy zapisano również, że gminy będą wpłacać na fundusz reprywatyzacji równowartość połowy rekompensaty, jaką otrzymają dawni właściciele i ich spadkobiercy z nieruchomości, z których nie korzystają teraz samorządy.  

Ponadto będą się dzielić dochodami ze sprzedaży nieruchomości, z rocznych opłat za użytkowanie wieczyste oraz z czynszu dzierżawnego najmu.

Przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi, pomysł na ustawę reprywatyzacyjną to całkiem niezły chwyt propagandowy i polityczny, zwłaszcza, że ustawa ma zacząć działać dopiero za kilka lat, gdy do władzy przyjdą być może inni niż dziś rządzący PiS i Kukiz’15, a pieniądze dadzą podatnicy.
Źródło: wprost.pl. 

Oprac. Stanisław Cybruch 

Na zdjęciu ilustracyjnym – prezes PiS Kaczyński przedstawia projekt ustawy dot. reprywatyzacji. Foto: wiadomosci.gazeta.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, pieniądze, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *