Naukowcy odkryli 7 wulkanów w Morzu Tyrreńskim

 

Spośród ok. 800 czynnych dzisiaj wulkanów, połowa znajduje się na obszarze lądowym, a druga połowa – pod wodą. Niedawno odkryto 7 kolejnych, a wcześniej 8 nieznanych dotąd, istniejących pod wodą.  

Według szacunków specjalistów, w okresie ostatnich 10 tys. lat, na kuli ziemskiej czynnych było 1500 wulkanów. W tym czasie miało miejsce blisko 8 tysięcy erupcji. Dziś liczbę czynnych wulkanów określa się na około 800. Ponad połowa z nich jest na obszarze lądowym. Prócz tego występuje kilka tysięcy nieczynnych wulkanów na lądzie i kilkadziesiąt tysięcy pod wodą.  

Siedem wulkanów w Morzu Tyrreńskim 

Najwięcej czynnych wulkanów na lądzie, jest w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, który rozciąga się wokół Oceanu Spokojnego. W tej strefie leży ponad 90 proc. czynnych wulkanów lądowych na Ziemi, z których najwyższy jest Ojos del Salado w Chile (Wikipedia). 

Niedawno naukowcy odkryli siedem wulkanów w Morzu Tyrreńskim we Włoszech. Tworzą one łańcuch wulkaniczny długości 90 kilometrów – ustalili uczeni z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Krajowego Komitetu Badań Naukowych, a także specjaliści z Nowej Zelandii.  

“Południową część Morza Tyrreńskiego charakteryzuje obecność licznych wulkanów” – przypomniał koordynator grupy, która prowadziła nowy projekt badawczy, wulkanolog Guido Ventura. “O siedmiu odkrytych ostatnio wulkanach dotąd nikt nie wiedział” – dodał wulkanolog.  

Wcześniej odkryto 8 nieznanych wulkanów drzemiących w wodzie Morza Tyrreńskiego. Razem 15 świeżo ujawnionych wulkanów tworzy tzw. łańcuch Palinuro. 

15 nowo odkrytych wulkanów 

Guido Ventura wyjaśnił mediom, że nieznane dotąd podwodne wulkany, leżą w pasie, położonym prawie 100 kilometrów na południe od wybrzeży, w rejonie miasta Salerno w Kampanii, do wysokości miasteczka Sangineto w Kalabrii, w odległości 30 kilometrów od jego brzegów i 20 km szerokości.  

Tworzą one łańcuch Palinuro, który rozciąga się na głębokości od 3200 do 80 metrów, pod poziomem morza. Zdaniem naukowców, wulkany te są większe od innych, istniejących w tym rejonie morza.  

Były aktywne na pewno, dodają wulkanolodzy, 300 tysięcy – 800 tysięcy lat temu. Ale według specjalistów, nie można także wykluczyć, że były aktywne w czasach późniejszych. W obserwacji świeżo odkrytych wulkanów, pomógł  m.in., zdalnie sterowany pojazd podwodny.  

Popularny region we Włoszech 

Warto pamiętać, że zarówno Kampania, jak i Kalabria, to jedne z najbardziej popularnych regionów Włoch. W Kampanii jest ekskluzywne Capri, ruiny Pompejów i Neapol, do którego z Polski dolecimy z Katowic, Wrocławia, Krakowa lub Warszawy za około 60 zł.  

Na uwagę zasługuje także Salerno (miasto i gmina oraz prowincja o tej nazwie, niedoceniana perła Akwitanii, z liczbą mieszkańców blisko 135 tys.) – doskonała baza wypadowa na malownicze Wybrzeże Amalfitańskie, gdzie można zobaczyć słynne Positano albo Amalfi.
Źródło: fakty.interia.pl i turystyka.wp.pl.  

Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – Morze Tyrreńskie we Włoszech. Foto: wiadomosci.wp.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii nauka, świat i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *