“FAS”: “Czy Polska będzie musiała mocniej zacisnąć pasa?”

“W UE krąży pomysł, by wobec szybko rosnących wątpliwości, co do niezależności polskiego sądownictwa, powstrzymać ogromne europejskie transfery finansowe do Polski” – pisze dziennik “FAS”.

Niemiecki dziennik “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (“FAS”), w artykule pt. “Czy Polska będzie musiała mocniej zacisnąć pasa?” – pisze, iż Mateusz Morawiecki będzie miał dwa trudne zadania:  “wyprowadzenie Polski z izolacji i niedopuszczenie do obcięcia funduszy UE, jako sankcji za łamanie praworządności”.  

Morawiecki “bez zaplecza” jest “zderzakiem” 

Konrad Schuller uznał za nieważną wiadomość, o zastąpieniu Beaty Szydło przez Mateusza Morawieckiego; natomiast za ważną – przyjęcie przez Sejm w tym czasie, gdy Morawiecki był wybierany premierem, dwóch ustaw, które zdaniem Rady Europy, po raz kolejny naruszyły niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości.  

Zamiana Szydło na Morawieckiego jest jedynie “zamianą pacynek”; “ręka poruszająca je, ręka Kaczyńskiego, pozostaje ta sama”- pisze korespondent Schuller. Morawiecki “nie dysponuje własnym zapleczem” i dlatego jest jedynie, zgodnie z terminologią polską, “zderzakiem” – tłumaczy redaktor.  

Analizując najpilniejsze zadania, które przypadną Morawieckiemu, Konrad Schuller dochodzi do wniosku, że będzie to przede wszystkim “ozdobienie autorytarnego patriotyzmu Kaczyńskiego, światowością w taki sposób, by PiS mógł zabłysnąć także wobec środowisk miejsko-europejskich w Polsce, które teraz – ze względu na ataki +prezesa+ na wymiar sprawiedliwości – okopały się na pozycjach opozycyjnych”.  

Czy Morawiecki wyprowadzi Polskę z izolacji? 

Dziennikarz “FAS” Konrad Schuller jest zdania, że Mateusz Morawiecki zbuduje w Polsce gospodarkę – “nowoczesną i dynamiczną, a zarazem narodową i patriotyczną”.  

Przypomina wcześniej wyznaczony cel, zgodnie z którym Polska miałaby stać się – zamiast jak obecnie – zdaniem polskiej prawicy “rezerwuarem taniej siły roboczej dla zagranicznych wyzyskiwaczy”, krajem będącym “samodzielnym i innowacyjnym miejscem produkcji”.  

Dziennikarz “FAS” zaznacza, że Morawiecki przeprowadza się do kancelarii premiera “w chwili, gdy prezes Kaczyński ponownie atakuje wymiar sprawiedliwości”, co znaczy, że będzie potrzebował “całej swej światowości, by wyprowadzić Polskę z izolacji, w której jest od kilku lat”.  

Konrad Schuller zwraca uwagę, na krytyczną ocenę reform polskiego sądownictwa, ze strony Rady Europy i Komisji Weneckiej. Według niego, nowy premier będzie musiał od początku prowadzić w Europie, “ciężkie walki obronne”. “Polsce grożą bardzo konkretne niebezpieczeństwa” – zauważa niemiecki dziennikarz.  

Przyznaje jednocześnie, że podjęcie formalnej decyzji o sankcjach, w oparciu o art. 7 traktatów unijnych, które skutkowałyby odebraniem Polsce prawa głosu w Radzie Europejskiej, jest raczej nieprawdopodobne, ze względu na blokującą postawę Węgier.  

Trudna misja nowego premiera 

Ale mimo wszystko, Polsce grożą nawet bez formalnej decyzji o sankcjach, duże niebezpieczeństwa – uważa redaktor Konrad Schuller.  

“W UE krąży pomysł, by wobec szybko rosnących wątpliwości, co do niezależności polskiego sądownictwa, powstrzymać ogromne europejskie transfery finansowe do Polski. Argument, który można było ostatnio usłyszeć nie tylko w Niemczech, sugeruje, że nie wolno przekazywać pieniędzy tam, gdzie wykorzystywanie europejskich środków, nie podlega kontroli niezawisłych sędziów” – o czym pisze “FAS”.  

“Premier Morawiecki nie ma dużo czasu, by stawić czoło tym zagrożeniom, gdyż decydujące negocjacje o kolejnej siedmioletniej perspektywie finansowej, zaczynają się już tej zimy” – zaznacza korespondent gazety.  

“Morawiecki udowodnił (przechodząc z banku do pracy w rządzie), że on sam jest gotowy do rezygnacji z dużych pieniędzy, gdy chodzi o Polskę. Teraz będzie musiał zatroszczyć się o to, by zaciskanie pasa, które demonstrował osobiście, nie stało się udziałem całego kraju. Wiele pasów jest już wystarczająco zaciśniętych” – konkluduje Konrad Schuller na łamach “FAS” – niedzielnego wydania “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Źródło: dw.com.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – premier Mateusz Morawiecki. Foto: polskatimes.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *