“Die Zeit”: Kaczyński podjął zaskakujące ryzyko przy zmianie premiera

 

“Dawny współpracownik Lecha Wałęsy, opętany ideą, że do dzisiaj, państwo polskie jest w rękach dawnych komunistycznych elit, sprzymierzonych z siłami liberalnymi”…  

Niemiecki tygodnik “Die Zeit”, analizuje zaskakującą kwestię, dlaczego dokonano zmiany premiera w Polsce. Przypomina, iż skutki radykalizmu, stopniowo budzą grozę nawet polskiego rządu.  

“Die Zeit” jest zdania, że zmiana na stanowisku premiera polskiego rządu, jest zagadkowa. Premier Beata Szydło cieszyła się przecież sympatią, opozycja polityczna słaba, PiS w sondażach ma wysokie społeczne poparcie, a Mateusz Morawiecki, dawny prezes banku, nie potrafi “rozpalać serc”. A 68-letni prezes PiS, “rządzi krajem z półcienia i przestawia polityczne pionki, jak mu się podoba”.

PiS potrzebuje “nowego wizerunku” 

Odpowiedzi na pytanie o powody “tej zagadkowej roszady”, autor artykułu Matthias Krupa poszukuje u źródła – rozmawia z posłem PiS Lechem Sprawką z Lublina. Polityk, “ważąc słowa, odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi, że PiS potrzebuje “nowego wizerunku”, gdyż “społeczeństwo jest podzielone i zbyt rozemocjonowane”.  

A ponieważ w 2018 roku Polska obchodzi, po ponad stuletnim okresie rozbiorów, 100-lecie odzyskania niepodległości, poseł Lech Sprawka wyraża, w rozmowie z “Die Zeit”, życzenie: “Chcielibyśmy być jednym narodem, a nie dwoma”.  

“Właściwie Polsce potrzebny byłby rząd wznoszący pomosty i godzący ją z samą sobą. Ale takiego rządu nie ma” – komentuje wypowiedź posła PiS, Matthias Krupa. “Kaczyński, wielki prezes, pogłębił podziały. Pomimo, że partia rządząca ma w Sejmie nieznaczną większość, rozpoczął on głęboką przebudowę państwa i kompleksową wymianę elit” – pisze “Die Zeit”.  

“Kaczyński unieważnia trójpodział władzy” 

Odbywa się to we wszystkich obszarach, począwszy od “poddania dużej części sądownictwa politycznej kontroli”, “przeprowadzenia czystek w publicznych rozgłośniach”, “przejęcia teatrów i muzeów poprzez umieszczenie tam swoich ludzi”, po zmiany w ordynacji wyborczej i “wywieranie presji na wolne media”, poprzez zapowiedź ustawy o mediach.  

“Z punktu widzenia Kaczyńskiego i jego zwolenników, chodzi tu o niezbędne poprawki” – pisze Matthias Krupa. “Dawny współpracownik Lecha Wałęsy jest opętany ideą, że do dzisiaj, państwo polskie jest w rękach dawnych komunistycznych elit, sprzymierzonych z siłami liberalnymi. Przy czym nie zadowala się on tylko wymianą personelu”.  

“Kaczyński zmierza do prymatu polityki i unieważnia trójpodział władzy”. Dla opozycji wszystko to zmierza do przekształcenia Polski w państwo autorytarne, czyli dyktaturę – o czym pisze “Die Zeit”.  

Zaskakujące posunięcie Kaczyńskiego 

Nowy premier Mateusz Morawiecki “nie pozostawia wątpliwości, że obrał kurs Kaczyńskiego”. A mimo to, mianowanie Morawieckiego, “mówi wiele o napięciach, pod pozornie gładką powierzchnią rządu” – pisze autor artykułu. “Ponieważ, im więcej sukcesów odnosi Kaczyński, w przebudowie państwa, tym bardziej widoczna staje się cena, jaką za to muszą zapłacić Polacy” – tłumaczy dziennikarz hamburskiego tygodnika.  

“Podziałowi kraju, nad którym ubolewa poseł Sprawka, towarzyszy wzrost radykalizacji” – stwierdza redaktor Krupa, podając za przykład przemarsz w Marszu Niepodległości skrajnej prawicy, z nazistowskimi symbolami. “A taki umiarkowany ekonomista może pozytywnie wpłynąć na inwestorów i Brukselę” – zaznacza autor artykułu.  

Premier Morawiecki “nowoczesny patriota” 

Zmiany na czele rządu są wynikiem “trudnych dyskusji w szeregach partii rządzącej… Nowy premier uosabia trochę tego, przeciwko czemu PiS się buntuje”. “Die Zeit” wymienia w tym kontekście, studia zagraniczne Morawieckiego w USA i w Niemczech, kierowanie trzecim, co do wielkości bankiem w Polsce, i doradztwo dla byłego premiera Tuska z PO.  

“W oczach partyjnego betonu graniczy to ze zdradą stanu” – zaznacza autor artykułu. Matthias Krupa pisze, że także pierwsze reakcje pokazują, że “premier Morawiecki szczególnie wśród klasycznego elektoratu PiS napotyka na nieufność”.  

Korespondent tygodnika Matthias Krupa uważa, że mianując Mateusza Morawieckiego na premiera, “Kaczyński poniósł zaskakujące ryzyko”. Jednak to nie musi stanowić problemu, gdyż szefa rządu można znów wymienić” – podkreśla w konkluzji autor artykułu, w “Die Zeit”.

Niemieckie media komentują zgodnie, że prezes Kaczyński, postępując radykalnie wymienił premiera, aby dobrze znany w Europie, szczególnie w kręgach bankowości Morawiecki, miał zadanie ocieplić Brukselę i złagodzić panujące napięcie na linii: Komisja Europejska-rząd PiS. W tym kontekście prasa niemiecka określa Morawieckiego – “cywilizowaną twarzą PiS”, choć to nie spowoduje istotnych zmian w polityce rządu.
Źródło: dw.com.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – „Die Zeit” o zmianach w polskim rządzie. Foto: dw.com.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *