Olej rzepakowy. Był szkodliwy? Ale już jest zdrowy

W Polsce olej rzepakowy wytwarzany jest z nasion rzepaku wyłącznie podwójnie uszlachetnionego. Dlatego ten nasz tłuszcz jest zdrowy. 

Popularny w Polsce olej rzepakowy, wcale nie jest taki zdrowy, jak na przykład oliwkowy. A jednak to co swojskie, nasze – chwalimy i cenimy szczególnie. Dlatego olej rzepakowy – tuż obok oliwy z oliwek – to tłuszcz najczęściej polecany do stosowania w polskiej kuchni.  

Wzrost ryzyka choroby Alzheimera 

Nasze gospodynie chętnie po niego sięgają, bo przecież jest to jeden z polskich produktów, w którego produkcji wyróżniamy się na tle innych krajów Europy. I potrafimy nasz olej świetnie reklamować.  

Niestety, jego częste stosowanie i spożywanie, nie przynosi tylko samych korzyści. Najnowszy raport naukowy o oleju rzepakowym, publikowany w czasopiśmie “Scientific Reports” sygnalizuje, że włączenie go do diety, powoduje wzrost ryzyka zachorowania na Alzheimera. Dotychczas nikt o tym nawet nie myślał. Bo i badań takich nie było.  

Olej rzepakowy to popularny tłuszcz  

Olej rzepakowy wytwarzają maszyny z nasion rzepaku – rośliny jednorocznej – rosnącej w klimacie umiarkowanym. Według producentów, od początku lat 90. XX wieku, uprawiane są w Polsce wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszone. Są to odmiany pozbawione szkodliwego kwasu erukowego.  

Ten nienasycony kawas tłuszczowy, erukowy występujący naturalnie w rzepaku i gorczycy, w oleju z rzepaku ma stężenie dochodzące nawet do 50 procent. Badania wykazały, że kwas erukowy spożywany w dużej ilości powoduje otłuszczenie mięśnia sercowego i wątroby. Hamuje także wzrost organizmu (chodzi o dzieci i młodzież).  

Kwas erukowy już zdrowy? 

Dlatego od niedawna ogranicza się jego zawartość w rzepaku jak i w oleju rzepakowym. Obecnie uprawia się specjalne odmiany rzepaku o niskiej zawartości substancji kwasu erukowego. W Stanach Zjednoczonych Ameryki dopuszcza się 2 procent kwasu erukowego, a w krajach UE 5 procent (kuchnia.wp.pl), chociaż uprawiany aktualnie rzepak w Polsce, ma poniżej 1 proc. kwasu erukowego.  

Eksperci do spraw żywienia podkreślają od lat, że olej ten może chronić serce i pomaga normować poziom cholesterolu. Mimo dużej konkurencji w postaci oliwy z oliwek, czy oleju ze słonecznika, a także nieco egzotycznych olejów, jak olej z awokado, to jednak rzepakowa odmiana dominuje w polskich kuchniach. Czy najnowsze wyniki badań zmienią to nastawienie?  

Najzdrowsze są oleje roślinne 

Doktor Domenico Praticò, dyrektor Centrum Alzheimera na Temple University w Filadelfii, wraz ze współpracownikami, prowadził półroczne badania laboratoryjne. Celem badań było sprawdzenie wpływu oliwy z oliwek i innych tłuszczów na zdrowie myszy.  

Obserwując zwierzęta, którym podawano ciecze, wykazano, że ich dieta bogata w olej rzepakowy, zaostrza problemy z pamięcią, jak również prowadzi do przybrania na wadze.  

Zdaniem naukowców amerykańskich, zaangażowanych w badania, olej rzepakowy to atrakcyjny produkt, gdyż jest tańszy, niż inne oleje roślinne i jest reklamowany, jako zdrowy – zauważa dr Domenico Praticò.  

– Jednak w niewielu doświadczeniach zbadano to stwierdzenie, szczególnie w kwestii jego wpływu, na funkcjonowanie mózgu – czytamy w końcowym podsumowaniu na “Medicalnewstoday”. Jeżeli ma on być odpowiedzialny za chorobę Alzheimera u ludzi w wieku powyżej 60. lat to lepiej go unikać.
Źródło: kuchnia.wp.pl.  

Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – olej rzepakowy. Foto: primus.waw.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, nauka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *