Gazeta “TAZ” o Morawieckim: “żadnych deklaracji wobec Europy”

 

Teraz już nie tylko Unia Europejska, ale nawet USA są zaniepokojone rzekomą wolnością mediów i niezawisłością sądownictwa, w Polsce. PiS powinien to ostrzeżenie potraktować poważnie – pisze “Die Tageszeitung”.  

Mateusz Morawiecki, jako premier rządu PiS, będąc w tej roli po raz pierwszy w Brukseli, nie złożył żadnych deklaracji wobec Europy – krytykuje polskiego premiera, dziennik “Die Tageszeitung” (skrót “TAZ”).  

“Po przedwczesnych laurach, że jest proeuropejski, włada wieloma językami, umiarkowany – wielu Polaków oczekiwało od niego co najmniej aluzji odnośnie zmiany kursu” – pisze Gabriele Lesser, na łamach “Die Tageszeitung” (“TAZ”) o premierze Mateuszu Morawieckim.  

Również za granicą wielu ma nadzieję, że nowy premier będzie dążył do “wzmocnienia politycznej roli Polski w UE” – podkreśla warszawska korespondentka gazety. Zauważa też, że były bankier nie złożył żadnych deklaracji wobec Europy.  

Zamiast tego, mówił o Unii Europejskiej, że jest jak puzzle. Morawiecki stwierdził: “Polski kawałek pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno wbijać go na siłę”.  

Porównanie UE do puzzli jest, według “TAZ”, nie tylko “zaskakujące”, ale też “nietrafione”. “TAZ” przypomina, że Polska w 2004 r.  “zobowiązała się do przestrzegania wspólnych reguł unijnego klubu”, ale od 2015 r., po objęciu rządów przez PiS, “niektórzy politycy zwracają na siebie uwagę łamaniem polskiej konstytucji i prawa”.  

Mateusz Morawiecki – pisze dziennik – “aktywnie przykładał się do tego, aby jego własny, ongiś respektowany kraj, katapultował się na peryferie UE”. Porównaniem UE do puzzli, “chce przysłonić, że są osoby odpowiedzialne za katastrofalny stan demokracji w Polsce”.  

Komentatorka Gabriele Lesser zauważa, że w swoim exposé Morawiecki słowem nie wspomniał o Niemczech i Francji, ani o największym sąsiedzie na wschodzie. Podkreślał natomiast wolę współpracy z Węgrami, Czechami i Słowacją oraz Ukrainą, Litwą i Gruzją.  

To, że “główny sojusznik Polski – Stany Zjednoczone” Ameryki oświadczyły tego samego dnia, że są “bardzo zaniepokojone stanem wolności mediów i niezawisłości sądownictwa” w Polsce, powinno być “ostrzeżeniem, które PiS potraktuje poważnie” – pisze “TAZ”.  

Jednak PiS dość często jest w ogniu krytyki, za łamanie konstytucji i praw obywatelskich, za objęcie “kuratelą” partyjną mediów oraz za to, że  “system sądownictwa w Polsce przypomina stary system sowiecki”.
Źródło: dw.com.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – TAZ o programie Morawieckiego. Foto: fakty.interia.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *