Nauka. Zespół polskich naukowców dokonał niezwykłego odkrycia

 

Polscy naukowcy odkryli w Sudanie na obozowisku pradawnych ludzi, kości tura rozrzucone nad brzegiem meandrującej, okresowej rzeki lub odnogi Nilu.  

Polscy naukowcy mają ogromne zasługi w archeologii Afryki, gdzie pracowali już w XIX wieku, ale dopiero wiek XX przyniósł im najwięcej odkryć. Ogromne zasługi miał dla nauki polskiej i światowej profesor  Kazimierz Michałowski (1901-1981). Po nim, wielkie dzieło odkrywania starego świata, kontynuują młodzi uczeni. W Egipcie jesteśmy 80 lat.  

Od niedawna wiadomo, że najstarsze kości tura odkryli Polacy w Sudanie – mają one ponad 16 tysięcy lat. Miejsce tego niezwykłego znaleziska – to jednocześnie najdalej na południe wysunięty punkt, na Czarnym Lądzie, z którego znane są szczątki tego zwierzęcia, z tak wczesnego okresu – poinformowali PAP archeologowie.  

Odkrycia na terenie północnego Sudanu, w rejonie Affad, dokonał zespół badaczy pod kierunkiem dr Marty Osypińskiej, z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Kości tura udało się odnaleźć na obozowisku pradawnych ludzi. Znajdowało się ono nad brzegiem meandrującej, okresowej rzeki lub odnogi Nilu.  

Wśród cennych znalezisk są duże fragmenty ogromnych rogów tura, prawie kompletna czaszka i fragmenty czaszek, należące do innych osobników oraz ich możdżeni – parzystych wyrostków kości czołowej, jak też fragmenty kończyny piersiowej.  

Naukowcy przypuszczają, że inne szczątki znajdowane na sąsiadujących stanowiskach archeologicznych, mogą także należeć do tura – wśród nich są m.in. zęby. Niezbędne są ich dalsze badania i analizy.  

“Nie spodziewaliśmy się odkrycia szczątków tego gatunku, tak daleko na południe z czasów plejstocenu, a więc sprzed ponad 16 tys. lat. To spore zaskoczenie, bo do tej pory uważano, że tury zamieszkiwały w tym okresie tylko północną Afrykę” – powiedziała PAP dr Marta Osypińska.  

Z dokładnych analiz wynika, że rogi turów mierzyły w obwodzie co najmniej 41 cm. Naukowcy rozważają, czy spory rozmiar rogów u dzisiejszego bydła w Afryce jest cechą, która wynika z selekcji hodowlanej czy raczej odziedziczoną po turach afrykańskich. Ta druga opcja mogłaby wskazywać na dyskutowaną dziś koncepcję o udomowieniu bydła w Afryce.  

“Nasze znalezisko każe sądzić, że była możliwość lokalnego – afrykańskiego oswajania i udomawiania turów” – uważa badaczka Osypińska. Ponieważ DNA ulega zupełnemu zniszczeniu w gorącym środowisku, naukowcy nie mogą jeszcze jednoznacznie ustalić pochodzenie tura na tym kontynencie, w oparciu o badania genetyczne. W tej sytuacji, można liczyć jedynie na znaleziska archeozoologiczne, takie jakiego dokonano w Affad.  

Wiadomo, że tur – przodek bydła domowego – około 100 tysięcy lat temu, przewędrował z Europy do Afryki i rozpowszechnił się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego.  

Szczątki jego, znane były do tej pory tylko w Maroku, Tunezji, północnym obszarze Sahary i w egipskiej części Doliny Nilu. Z Sudanu znane są jedynie dwa miejsca, w których odkryto szczątki tura, ale oba są o kilka tysiącleci młodsze od tych odkrytych przez Polaków.  

“Z analiz kości wynika, że ówcześni mieszkańcy Afryki chętnie polowali na te zwierzęta” – dodała. “Kościom towarzyszyły narzędzia krzemienne, którymi zapewne oprawiano martwe osobniki.”  

Oprócz szczątków tura archeolodzy natknęli się też na skamieniałe kości żyrafy, zebry, hieny, jeżozwierza, słonia i hipopotama oraz nieliczne kości ryb – typowych zwierząt zamieszkujących środowisko sawannowe w sąsiedztwie rzeki. Obecnie rejon Affad, to teren piaszczystej pustyni, położony kilka kilometrów od Nilu.  

Odkrycia dokonała misja archeologiczna projektu Paleo-Affad, w czasie dwumiesięcznego sezonu prac, w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Badaniami objęto obszar kilkunastu osad, które funkcjonowały – od kilku do kilkunastu tysięcy lat temu. Archeolodzy nasi powrócą z Afryki na tegoroczne święta Bożego Narodzenia.
Źródło: fakty.interia.pl.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – Niesamowite odkrycie polskich archeologów. Foto: fakty.interia.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, nauka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *