“Chcemy, żeby Polacy w Wielkiej Brytanii pozostali”

 

Premier Theresa May w trakcie międzyrządowych konsultacji złożyła, jak zwykle w dyplomacji, wiele deklaracji i obietnic, które powinny zadowolić różne strony polityczne obu krajów.  

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, będąc z wizytą w Warszawie, zadowoliła słowami i decyzjami, Polaków obecnych na Wyspach, a także mieszkających w swoim kraju nad Wisłą. Mówiła m.in. o tym, że stanowią oni “bardzo istotny element społeczeństwa” brytyjskiego. – Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali – podkreśliła.  

“Możemy wiele osiągnąć, łącząc nasze siły” 

– Intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii – powiedziała Theresa May. – Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory – dodała szefowa brytyjskiego rządu.  

Polakom zamieszkałym w kraju nad Wisłą obiecała i zapewniała gwarancje bezpieczeństwa. – Możemy wiele osiągnąć, łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu naszych krajów i narodów – akcentowała premier May w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.  

“Zapewnić pokój i bezpieczeństwo” 

Tego, czego nie mówiła, dodawał premier Morawiecki. – Wielka Brytania opuszcza UE, ale nie Europę. Będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO – stwierdził.

Premier podkreślił, że w trakcie międzyrządowych konsultacji, zwłaszcza w zakresie obronności, ale i we wszystkich kwestiach, przedstawiciele obu rządów mówili “praktycznie takim samym językiem”, m.in. o współpracy i utrzymaniu pokoju w Europie i na świecie.  

Szef polskiego rządu poinformował, że podpisana zostanie także polsko-brytyjska umowa o współpracy w dziedzinie obronności – czym bardzo mocno zadowolono ministra wojny Macierewicza. Wyraził też zadowolenie z rozmów o stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO), która będzie otwarta na współpracę z Wielką Brytanią.  

– Mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i z tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską układają się dzisiaj nasze relacje, konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii i światu – powiedział Mateusz Morawiecki.  

“Wielka Brytania opuszcza UE, ale nie Europę” 

Premier Morawiecki dodał, że Wielka Brytania nadal zostaje częścią Europy, co jest dla Polski “fundamentalnie ważne”, a Brexit powinien prowadzić do możliwie bezproblemowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, z utrzymaniem współpracy na wielu polach.  

Polski premier podkreślił, że współpraca z Wielką Brytanią jest dla naszego kraju “niezwykle ważna”, pomimo że “wkrótce będzie oparta o inne zasady, reguły i regulacje, niż były do tej pory, ze względu na Brexit”.  

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest współpraca w zakresie polityki obronnej, spraw wewnętrznych, a także na polu gospodarczym, finansowym i współpraca we wszystkich dziedzinach, które powinny łączyć nasze państwa i narody, aby Europie zapewniać wyższe bezpieczeństwo – zaznaczył Morawiecki.  

“Chcemy żeby Polacy w Wielkiej Brytanii pozostali” 

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. – Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE, zamieszkałych w Wielkiej Brytanii – powiedziała May.  

Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory – dodała szefowa brytyjskiego rządu. Theresa May podkreśliła, że zapewniła Morawieckiego, że Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić “wspólnych wartości i interesów”.  

Theresa May pytana na konferencji prasowej, czy uruchomienie w środę 20 grudnia przez KE art. 7.1., unijnego traktatu wobec Polski, wpłynie na relacje polsko-brytyjskie podkreśliła, że “kwestie konstytucyjne są i powinny być kwestią wewnętrzną dla krajów, których dotyczą”.  

– W Unii Europejskiej, w Europie jesteśmy przekonani, co do tego, jak ważna jest praworządność – zadeklarowała Theresa May. “Cieszę się również z tego, że pan premier Morawiecki powiedział, że będzie rozmawiał z przedstawicielami Komisji Europejskiej na ten temat. Mam nadzieję, że te rozmowy doprowadzą do satysfakcjonującego porozumienia” – dodała brytyjska premier.
Źródło: polsatnews.pl.  

Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – Theresa May i Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Foto: polskieradio.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *