Od stycznia wchodzi w Polsce podatek galeryjny. To uderzenie w handel

 

Rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął założenie, że jak centrum handlowe nie zarabia – to znaczy – ukrywa dochody. I takie centrum powinno być objęte szczególnym “nadzorem” właściwych służb finansowych.  

Żadna branża gospodarki nie znajduje się pod tak intensywnym obstrzałem państwa, jak handel, a właściwie działające na tym rynku, duże zagraniczne spółki. Rządowi nie wyszło w 2016 z podatkiem handlowym, ale ma inne budzące wątpliwości, pomysły na zwiększenie wpływów do kasy państwa.  

Od marca 2018 roku, zacznie obowiązywać zakaz handlu w niedzielę, a już 1 stycznia wchodzi w życie podatek od nieruchomości komercyjnych, który w praktyce będzie działać, jak podatek katastralny.  

Wprowadzone w przepisach podatkowych zmiany, według rządu premiera Morawieckiego, mają być sposobem na skuteczną walkę z wielkimi centrami handlowymi, które – zdaniem ekspertów – unikają płacenia podatku CIT i transferują swoje zyski do krajów swoich centrali.  

Podatkiem od nieruchomości komercyjnych, który często nazywany jest podatkiem galeryjnym, od 1 stycznia 2018 roku, będą objęte firmy, do których należą budynki handlowo-usługowe o wartości początkowej, przekraczającej 10 milionów złotych.  

Ten nowy podatek uderzy nie tylko w galerie handlowe. Do katalogu placówek, których będą dotyczyć nowe przepisy, zaliczają się także: domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki oraz “pozostałe budynki handlowo-usługowe. Prócz tego, nowym podatkiem, objęte będą budynki biurowe.  

Stawka podatku od budynków handlowo-usługowych i biurowych, wynosi 0,035 proc. od nadwyżki, wartości początkowej powyżej 10 mln zł i będzie naliczana, co miesiąc. Oznacza to, że w skali roku, właściciele tych nieruchomości zapłacą 0,42 proc. podatku.  

– To jest podatek majątkowy, a faktycznie katastralny – ocenia Paweł Tomczykowski, partner zarządzający, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. 

Ideą premiera Morawieckiego jest, by podatek galeryjny był płacony tylko przez te spółki, które uciekają z dochodami za granicę i w efekcie, w Polsce nie płacą podatku dochodowego. Dlatego przepisy przewidują, możliwość pełnego odpisania podatku, od nieruchomości od podatku CIT.  

Problem polega jednak na tym, że prowadzenie centrów handlowych w Polsce – wbrew powszechnym przekonaniom – nie zawsze wiąże się z wielkimi zyskami, a bardzo dużo obiektów handlowych jest na minusie. Były już nawet przypadki wyburzenia centrów handlowych.  

Walczący o przetrwanie właściciel obiektu, w którym dziesiątki lokali stoi pustych, będzie płacił podatek pomimo ponoszonych strat finansowych. Przez fiskusa będzie traktowany, jak firma podejrzana, która zarabia dziesiątki milionów, ale zyski transferuje za granicę.  

– Nie jest tu opodatkowany ani dochód, ani przychód – wyjaśnia Tomczykowski. Jak mówi ekspert, dla przeciętnej wielkości centrum handlowego, nowy podatek może wynieść nawet 4 mln zł rocznie.  

Podatek galeryjny ma główną wadę podatku katastralnego – zniechęca właścicieli nieruchomości do remontowania i inwestowania w nie, gdyż każdy wzrost ich wartości rynkowej, oznacza wyższy podatek.  

Radosław Knap, z Polskiej Rady Centrów Handlowych ostrzegał, w rozmowie z serwisem money.pl, że w efekcie wprowadzenia nowego podatku, wiele centrów handlowych, które mają już swoje lata, nie będzie przez właścicieli remontowanych ani modernizowanych.  

W praktyce oznacza to spadek inwestycji zagranicznych, co stanowi zaprzeczenie deklarowanych przez Mateusza Morawieckiego, działań.  

Eksperci ostrzegają: przepisy o nowym podatku galeryjnym, mogą być kwestionowane przez Brukselę, jak miało to miejsce, w przypadku podatku handlowego. Oba rozwiązania łączy różnicowanie podatników, ze względu na wielkość, a to właśnie było uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.  

Interwencja Komisji Europejskiej jest o tyle prawdopodobna, że podatku o takiej konstrukcji jak galeryjny, który wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r., nie ma w żadnym innym kraju Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę obecny stan stosunków, na linii Warszawa-Bruksela, trudno spodziewać się szczególnej przychylności komisarzy unijnych, wobec władz polskich. Źródło: wiadomosci.gazeta.pl.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – wchodzi w życie podatek galeryjny. Foto: money.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *