Według “NYT”: “To nadzwyczajne upomnienie dla rządu PiS i Kaczyńskiego”

 

​Amerykański wysokonakładowy dziennik “New York Times” pisze ostro, o rządach PiS i chwali Komisję Europejską za uruchomienie art. 7 traktatu UE, wobec Polski.  

“Komisja Europejska musi wytłumaczyć zwolennikom PiS i innym siłom narodowym w Europie, że istnieją czerwone linie, których nie mogą przekraczać” – komentuje dziennik “New York Times” (“NYT”) i chwali uruchomienie przez KE, art. 7 traktatu UE, wobec Polski.  

“Od dawna jest oczywiste, że Kaczyński i ludzie jemu podobni, nie mają szacunku dla praworządności. Od powrotu PiS do władzy w 2015 roku, (Kaczyński – PAP) atakował wszelki sprzeciw wobec swego narodowego programu, ze strony Wspólnoty, czy też mediów, partii liberalnych czy sądów, jako działalność wywrotową wobec woli narodu” – akcentuje gazeta.  

W artykule redakcyjnym czytamy, iż po podjęciu przez UE, 20 grudnia bezprecedensowego kroku w kierunku pozbawienia Polski prawa głosu we Wspólnocie, “wśród prawicy w Europie, wybuchło oburzenie”.  

Oskarżano “bezimienną demokrację” o robienie na złość suwerennemu państwu, a węgierska prorządowa gazeta “Magyar Hirlap” grzmiała, że jest to dowód, iż “Bruksela zamierza ukarać kraje, które sprzeciwiają się przyjęciu muzułmańskich migrantów” – pisze “NYT”.  

Nie było to nic z tych rzeczy. Komisja Europejska wielokrotnie ostrzegała PiS, że jego stałe wysiłki, by podważyć niezależność sądownictwa są niedopuszczalnym atakiem na podstawową zasadę UE i zachodniej demokracji – czytamy w dzienniku.  

Gdy w Polsce przyjęto ustawy, które “upolityczniały sądowe nominacje, dając zdominowanej przez PiS władzy ustawodawczej, kontrolę nad ciałem, które dokonuje selekcji, Komisja nie miała innego wyjścia jak uruchomić artykuł 7 traktatu UE” – dodaje “NYT”.  

Dziennik nowojorski przypomina, że artykuł 7 traktatu unijnego jest często nazywany “opcją nuklearną” UE, gdyż stanowi najpoważniejsze dostępne sankcje. W rzeczywistości jest on bardziej symboliczny, niż dotkliwy – wyjaśnia gazeta.  

Ponadto wyjaśnia, że Polska ma trzy miesiące na zajęcie się obawami KE, a jeśli tego nie zrobi, UE będzie potrzebowała zgody wszystkich innych członków, by pozbawić Polskę prawa głosu.  

Węgry od razu obiecały, że zawetują takie działania. Jednak już samo powołanie się, po raz pierwszy w historii Unii, na artykuł 7 to nadzwyczajne upomnienie rządu i potężnego lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego – uważa gazeta “NYT”.  

Od dawna jest oczywiste, że Kaczyński i ludzie jemu podobni, nie mają szacunku dla praworządności. Od powrotu PiS do władzy w 2015 roku, (Kaczyński – PAP) atakował wszelki sprzeciw wobec swego narodowego programu, czy to ze strony Wspólnoty, czy też mediów, partii liberalnych czy sądów, jako działalność wywrotową wobec woli narodu – pisze gazeta.  

Według dziennika “NYT”, poradzenie sobie z większością tych kwestii jest zadaniem samych Polaków. Jednak “niezależne sądownictwo jest nie tylko ostoją porządku demokratycznego, pod którym Polska podpisała się, gdy wchodziła do Unii Europejskiej”, ale też podstawowym wymogiem funkcjonowania wspólnego rynku – zauważa gazeta.  

“Przestrzeganie traktatów, na których opiera się Unia, niewątpliwie jest w zakresie kompetencji Komisji Europejskiej” – dodaje dziennik.  

Komisja Europejska słusznie powołała się na artykuł 7 – ocenia “NYT”. Według amerykańskiego dziennika, KE musi teraz stanowczo wyjaśnić zwolennikom Kaczyńskiego i innym siłom narodowym w całej Europie, że “istnieją czerwone linie, których nie mogą przekroczyć, nie dlatego, że tak się podoba Brukseli, ale dla ich własnego dobra”.  

“Niezależne sądownictwo jest wśród nich (czerwonych linii – PAP) najważniejsze” – dodaje. “Od dawna jest oczywiste, że Kaczyński i ludzie jemu podobni, nie mają szacunku dla praworządności” – akcentuje gazeta.  

“The New York Times” jest jednym z najważniejszych amerykańskich dzienników, trzecim pod względem nakładu w USA, mającym dziennie w sprzedaży 1,125 mln egzemplarzy, w niedzielnym wydaniu 1,7 mln.
Źródło: rmf24.pl.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – prezes PiS Jarosław Kaczyński. Foto: wprost.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *