Beata Szydło obsypana prezentami: broszki, głowa lwa i szabla

 

Tak się utarło w dobrym zwyczaju, że wyjątkowych gości obdziela się prezentami, który się komuś darowuje, z okazji odwiedzin jakiegoś kraju czy zakładu pracy.  

Któż nie lubi prezentów? Cicho! Tylko bez wrzawy i lamentów! Każdy je ceni i bierze. Nie ważne kiedy i gdzie dostaje – tu czy tam, w dzień zwykły czy odświętnie. W Polsce czy zagranicą – wszędzie bierzemy chętnie. Nawet, gdy dają różaniec w Watykanie papieże czy w Kuwejcie album żołnierze.  

Zgłaszać każdy prezent 

Ale coś takiego, jak: biżuteria, porcelana, elementy garderoby, a nawet broń – Beata Szydło w czasie swojego urzędowania na stanowisku szefowej rządu, otrzymała wiele prezentów od głów państw, ministrów, firm, ale również od zwykłych obywateli. Zdecydowanie najczęściej była już premier Szydło, była obdarowywana broszkami.  

Urzędnicy administracji rządowej i samorządowej, najwyżsi rangą, mają obowiązek zgłaszać każdy prezent do prowadzonego przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) Rejestru Korzyści. Obowiązek ten wynika z art. 12 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku, o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej, przez osoby pełniące funkcje publiczne.  

Powołani nowi ministrowie nie dostaną odpraw, więc nie zarobią na zmianie premiera i nie otrzymają żadnych innych świadczeń finansowych, przysługujących prawnie ministrom. Tak głosi urzędowy komunikat w sprawie odpraw finansowych dla ministrów.  

Najczęściej broszki 

Z dokumentów, które trafiły do PKW, wynika, że premier Beata Szydło najczęściej otrzymywała w prezencie broszki, które w dodatku były stałym elementem jej służbowego ubioru.  

Była szefowa rządu, przez cały okres sprawowania urzędu Prezesa Rady Ministrów, dostała 20 broszek. Aż 12 takich ozdób otrzymała od amerykańskiej Polonii na spotkaniu w Doleystown.  

Broszki sprezentowały również Beacie Szydło, m.in. rodziny repatriantów z Kazachstanu, Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ “Solidarność” przy Politechnice Opolskiej, pracownia biżuterii z Rumi oraz nieznany darczyńca w czasie pielgrzymki kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich.  

Inne prezenty 

Na liście prezentów znajdują się też, m.in. szpada górnicza od firmy Tauron, posrebrzana szabla od Komendy Portu Wojennego Gdynia, “Żywot Świętej Kingi” od premiera Węgier Viktora Orbana, wełniany dywan od prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, replika antycznej czarki od prezydenta Gruzji Giorgiego Margvelashviliego, czy dwa wazony z marmuru od wiceprezydenta Indii Mohameda Ansariego.  

Premier Beata Szydło otrzymała od prezydenta Korei Południowej Park Geun-hye zestaw kosmetyków, od szefa MSZ Francji Jean-Marka Ayraulta – apaszkę, od prezydenta Chin Xi Jinpinga – haftowany szal, a od kanclerz Niemiec Angeli Merkel – dwie porcelanowe filiżanki i porcelanową tacę, a od przewodniczącej Narodowej Rady Prowincji RPA Thandie Modise – wykonaną z metalu głowę lwa w drewnianej oprawie. 

Rejestr korzyści 

Prowadzenie Rejestru Korzyści, z punktu widzenia prawa, ma służyć monitoringowi przychodów i korzyści, jakie uzyskują osoby publiczne i ich małżonkowie, w okresie pełnienia funkcji publicznych.  

Obejmuje on następujące rodzaje korzyści: pobierane wynagrodzenia, prezenty, sponsorowane wyjazdy zagraniczne, przyjęte darowizny. Rejestr Korzyści musi również zawierać informacje o udziale danego urzędnika lub jego małżonka w organach fundacji, spółek prawa handlowego albo spółdzielni.  

Nie może zatem, taki urzędnik czy jego małżonek, przyswajać sobie na własność, otrzymywanych prezentów ani też ukrywać swego udziału w organach fundacji, spółek, spółdzielni, itp.
Źródło: tvn24bis.pl 

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – Beata Szydło. Foto: tvn24bis.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, polityka, Polska, świat, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *