Rząd wrzuca 80 mln zł na rządowy program “Senior Plus”

 

Z dziury budżetowej, czyli pustej kasy rządowej, rząd “dobrej zmiany” ma w zanadrzu miliony, na program edukacyjno-rehabilitacyjny dla seniorów.  

Rząd Jarosława Kaczyńskiego, którym chwilowo kieruje premier Mateusz Morawiecki, przed wyborami samorządowymi 2018, a w 2019 roku do parlamentu, pamięta o seniorach, liczących ponad 9 milionów osób. Chce im dać pomoc w wysokości kilkadziesiąt milionów złotych. A co – niech się cieszą. I niech wiedzą, na kogo mają głosować, w tym roku i przyszłym.  

Pytanie bez odpowiedzi 

Wcześniej zapowiadała pomoc seniorom premier Beata Szydło. Po sukcesie 500 plus – mówiła: Będzie też oferta dla emerytów. Potem premier Szydło zapewniała: Chcemy, by emerytury były wyższe.  

Pewnego dnia, jak chciał wrogi los, Beata Szydło z mównicy sejmowej rozpaczliwie pytała: za co chcecie mnie odwołać. Pytanie wrogie zostało bez odpowiedzi. W dwie godziny później nienaganna premier Szydło – zleciała z wysokiego konia premierowskiego. Bo na jej miejsce już czekał na zapleczu, kolega klubowy i zastępca dotychczasowy… 

310 nowych placówek “Senior Plus” 

Teraz, jak się okazuje, 80 milionów złotych – taką właśnie rewelacyjną kwotę planuje przeznaczyć w 2018 roku, rząd PiS – nie na zasiłki wyborcze, każdemu emerytowi wprost do kieszeni, lecz na budowę placówek dziennego pobytu i klubów, dla osób starszych. To najwyższa kwota w historii.

Za te wielkie miliony wzięte z kredytów bankowych, ma być utworzonych w kraju 310 nowych placówek “Senior Plus”, i dofinansowane mają być też miejsca już istniejące – placówki pobytu dziennego i klubowego.

“Dobra zmiana” przywróciła stare przypisy… 

Na początku października 2017 roku, premier Szydło zapowiedziała: W najbliższych miesiącach rząd zaprezentuje pakiet rozwiązań, które wsparłyby emerytów i dałyby możliwość podwyższenia emerytur. A 1 października, weszły w życie przepisy, które przywróciły sprzed 2012 roku, wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.  

– Polacy dzisiaj mają wybór; mogą decydować, czy w wieku 60 lat panie, a 65 lat panowie, chcą odejść na emeryturę, czy nie – mówiła premier w TVP. Jak podkreśliła – ci, którzy będą czuli się na siłach, mogą pracować dłużej, natomiast ci, którym nie pozwala na to zdrowie lub sytuacja rodzinna, będą mieli prawo przejść na emeryturę. Szefowa rządu zastrzegła, że im dłużej pracujemy, tym wyższe mamy emerytury.  

300 zł na seniora 

Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, samorządy lokalne mogą otrzymać dofinansowanie rządowe do 300 tysięcy złotych, na przygotowanie obiektów, na domy dziennego pobytu. Jeżeli samorząd będzie uruchamiał mniejszą formę, na klub seniora, może otrzymać pomoc 150 tysięcy złotych.  

Dofinansowany będzie również koszt pobytu seniorów, którzy korzystają z domów dziennego pobytu. Na jednego uczestnika przypadnie 300 złotych (tylko broń boże, nie do kieszeni uczestnika). W klubach seniora zaś przypadnie na jednego uczestnika 200 złotych.  

Senioralne Kluby i Domy dziennego pobytu, zapewniają uczestnikom, między innymi takie usługi, jak: socjalne, posiłek, rehabilitację, zajęcia edukacyjne i aktywność ruchową. To wszystko zapewnią na właściwym poziomie, fachowcy poszczególnych dziedzin – socjalno-rehabilitacyjno-edukacyjno-ruchowych.
Źródło: businessinsider.com.pl.  

Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – rządowy program Senior Plus. Foto: businessinsider.com.pl.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *