Niemcy życzą Polakom: “Zostańmy dobrymi sąsiadami”

 

Deutsche Welle – niemiecka stacja nadająca programy radiowe i telewizyjne w 30 językach, w tym w polskim – zapytała polityków, hierarchów Kościołów, ludzi związanych z Polską, czego życzą Polakom na Nowy Rok 2018.  

Wolfgang Schäuble – przewodniczący Bundestagu, najstarszy stażem poseł CDU do Bundestagu, życzy na progu nowego roku 2018 “naszym obydwu narodom – Polakom i Niemcom – żebyśmy wspólnie jako sąsiedzi stawiali w dalszym ciągu czoła wyzwaniom teraźniejszości i zgodnie kształtowali pokojową przyszłość, naszych społeczeństw i naszego kontynentu”.  

“Życzę, by Polacy i Niemcy współpracowali ze sobą” 

“Nie jest to czymś oczywistym, kiedy spogląda się na historię XX wieku, która nas Niemców, bardzo obciąża i nakłada wielką odpowiedzialność za przyszłość. Tym bardziej, my Niemcy, jesteśmy wdzięczni Polakom za odważną obronę wolności.”  

“Niezapomniany pozostanie decydujący wkład związku zawodowego “Solidarność” i antykomunistycznej opozycji w Polsce, w przywrócenie jedności Niemiec i zjednoczenie Europy” – mówi Wolfgang Schäuble.  

Wolfgang Thierse – były przewodniczący Bundestagu (SPD) – podkreśla, że bardzo by chciał, “żeby Polska w roku 2018 mocno broniła swojej demokracji, do której należy (…) oraz niezależności wymiaru sprawiedliwości i mediów”. “Niech Polacy i Niemcy zostaną dobrymi sąsiadami!”

Elmar Brok – deputowany do Parlamentu Europejskiego (CDU): “Naszym przyjaciołom w Polsce chciałbym przekazać najserdeczniejsze życzenia na rok 2018, i życzyć Polakom wielu sukcesów. Naszym wspólnym celem musi być jak najszybsze rozwiązanie sporów między polskim rządem i Komisją Europejską. Życzyłbym sobie, by Polacy i Niemcy bliżej współpracowali ze sobą, w relacjach dwustronnych i w Europie.” 

“Uzdrówcie rany przeszłości miłością” 

Dietmar Nietan, deputowany do Bundestagu / SPD, przewodniczący Federalnego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich: “Naszym polskim sąsiadom życzę spokojnego i owocnego roku 2018. I życzę, żeby polityka nie dzieliła ludzi. Jako protestant, pragnę zacytować słowa papieża Jana Pawła II: “Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania”. 

Kardynał Reinhard Marx – abp Monachium i Fryzyngi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec: “Polaków i Niemców łączy trudna, nierzadko nacechowana przemocą, historia. Co za szczęście, że nasze narody dziś wspólnie należą do Europy wolności i prawa!”

“Ale żadne szczęście nie trwa wiecznie. Bezmyślność, krótkowzroczna kalkulacja polityczna i ignorujące historię prowokacje, stanowią niebezpieczeństwo dla dobrej zgody między narodami i dla pomyślności Europy.”  

“Życzę by wolność i demokracja pozostały szczególnym skarbem” 

Cornelia Pieper – Konsul Generalny RFN w Gdańsku (FDP): “Moim polskim przyjaciołom, życzę w Nowym Roku 2018, szczęścia i zdrowia. O tym mówił nawet, urodzony w Gdańsku, niemiecki filozof Schopenhauer: “Zdrowie to nie wszystko, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Życzę, by wolność i demokracja, którą Polacy i Niemcy znów wywalczyli sobie w latach 80., by pozostały szczególnym skarbem, który trzeba chronić.”  

Dieter Bingen – dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt: “Życzę Polakom, żeby ich rząd przestał ich dalej politycznie separować od politycznego Zachodu i żeby znów stali się poważanym i wpływowym partnerem w Unii Europejskiej – ku swojej własnej korzyści i dla dobra Europy.”  

“Życzę Polakom, żeby setną rocznicę odzyskania niepodległości mogli świętować w Europie, wspólnie z politycznymi przyjaciółmi, którzy przed 100 laty byli ich wrogami, i żeby mogli w dalszym ciągu polegać na Niemczech i Niemcach, jako przyjaciołach” – akcentował Dieter Bingen.
Źródło: dw.com.  

Oprac. Stanisław Cybruch  

Na zdjęciu ilustracyjnym – Wolfgang Schäuble – przewodniczący Bundestagu, najstarszy stażem poseł (CDU) do Bundestagu. Foto: dw.com.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *