Polska-Węgry: “Sojusz przeciwko Brukseli”

 

Niemieckie media pisały o niedawnej wizycie polskiego premiera na Węgrzech, ale jej nie komentowały. Popularna gazeta “FAZ” zamieściła 4 stycznia 2018, informację o celu tej wizyty, pt. “Sojusz przeciwko Brukseli”. 

Wybór celu pierwszej podróży nowego szefa rządu zwykle wskazuje na to, gdzie będzie on szukał sojuszników i partnerów – pisze Stephan Löwenstein na wstępie artykułu “Sojusz przeciwko Brukseli”, w wysokonakładowym dzienniku “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (“FAZ”). 

To, że premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki wybrał Budapeszt, “zaskakuje tylko na chwilę, bo Węgry nie są ani sąsiadem Polski, ani szczególnym partnerem handlowym”. Ale rządy obydwu państw są “pod wieloma względami podobne w swoim politycznym spojrzeniu na świat”. 

A “w obecnym sporze między polskim rządem i Komisją Europejską w Brukseli, Węgry Viktora Orbana, ​​​są wręcz dla Polski czymś w rodzaju protektora” – czytamy w “FAZ”.

Autor artykułu wyjaśnia czytelnikom, o co chodzi w sporze z KE i zastosowaniu art. 7 Traktatu Lizbońskiego. Pisze również, że przywódca Węgier kilkakrotnie zapewniał o swoim wecie, ostatnio przed Świętami Bożego Narodzenia. 

“Nie było więc konieczności zapewniania o tym ponownie”, na konferencji prasowej, po spotkaniu we środę 3 stycznia 2018 – czytamy w “FAZ”. Obydwaj politycy skupili się w swoich wystąpieniach na współpracy gospodarczej, ochronie granic i współpracy tzw. Grupy Wyszehradzkiej – pisze Stephan Löwenstein. 

“Spór o politykę uchodźczą w Europie daje zatem obydwu premierom (Morawieckiemu i Orbanowi, red) możliwość unikania wypowiedzi na temat praworządności. Zdaniem Orbána, każdy taki «atak» (KE, red) w rzeczywistości dotyczy migracji. W tym europejskim kontekście, Orbán czuje się wzmocniony przez ostatnie wybory, zwłaszcza w Austrii” – czytamy w “FAZ”. 

Nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz “rzeczywiście już kruszył kopię o państwa w Europie Środkowej”, sprzeciwiając się mechanizmowi relokacji uchodźców – tłumaczy niemiecki komentator. Jednakże kanclerz “Sebastian Kurz nie jest skłonny patrzeć na inne sprawy poprzez pryzmat migracji.” 

“Dlatego silnie bronił zastosowania wobec Polski przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności” – podkreśla Stephan Löwenstein. 

“Jednak pierwsza podróż zagraniczna kanclerza Kurza, po zaprzysiężeniu zawiodła go, co też nie jest przypadkiem, do Brukseli. Kolejne na liście są Paryż i Berlin” – czytamy na zakończenie w gazecie “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Źródło: dw.com. 

Oprac. Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym – Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Węgier Victor Orban. Foto: dw.com.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *