“Plan Kaczyńskiego – polexit”

 

Jeden z liczących się w Niemczech dzienników “Die Tageszeitung” (skrót “TAZ”), opublikował w końcu grudnia 2017 komentarz, na temat Polski, pt. “Plan Kaczyńskiego, polexit”.  

Według gazety, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ma pewien tajemniczy plan, który ostatecznie obróci się przeciwko Polsce. – Pozostaje dziś tylko kwestią czasu, kiedy Polska, z beneficjenta zamieni się w płatnika. Krótko przed tym, Kaczyński chce wyprowadzić Polskę z UE, a winę zwalić na innych – pisze “Die Tageszeitung”.  

To “smutny dzień”, nie tylko dla Polski 

“Polacy lubią superlatywy: chcą być pierwszymi, największymi, najlepszymi” – zauważa na wstępie komentarza, w dzienniku “TAZ”, Gabriele Lesser.

“Teraz Polska ponownie znalazła się na górze, ale nie ma powodu do radości. Większość społeczeństwa odczuwa, nie dumę, tylko wstyd” – stwierdza Gabriele Lesser, komentując wszczęcie przez Komisję Europejską postępowanie wobec Polski, o naruszenie unijnych przepisów.  

“Ten dzień przejdzie do historii”, bo postępowanie takie, ma miejsce po raz pierwszy w historii Wspólnoty. Polacy, którzy “mają tak wielkie ambicje”, stoją teraz pod pręgierzem – czytamy w “TAZ”. Komentatorka stwierdza za Donaldem Tuskiem, że to “smutny dzień”, nie tylko dla Polski, ale i innych krajów Unii Europejskiej.  

Cel prezesa Kaczyńskiego: polexit 

A polski “rząd narodowych populistów” cieszy się, bo “świadomie doprowadził do tej katastrofy” – stwierdza niemiecki dziennik. Kaczyński nie chce bowiem kompromisów i porozumienia z partnerami.

“Wprost przeciwnie: im więcej sporów, tym lepiej. (…) W Polsce funkcjonuje to doskonale: opozycja jest skłócona, społeczeństwo obywatelskie bezradne”, a od dwóch lat prezydent, premier i ministrowie PiS – atakują UE.  

“Celem PiS jest polexit” – pisze gazeta. “Rozwój gospodarczy w Polsce jest tak dobry, że pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy Polska, z beneficjenta zamieni się w płatnika. Krótko przed tym, Kaczyński chce wyprowadzić Polskę z UE, winę zwalić na Brukselę i inne kraje członkowskie.”

Dlatego “spór z Unią Europejską, procesy i kary, są przez PiS “mile widziane” – to ma być “skuteczny sposób na wywołanie antyeuropejskich nastrojów w społeczeństwie” – uważa dziennik “TAZ”.  

W ubiegłym roku Niemcy wpłaciły do unijnej kasy prawie 13 miliardów euro więcej, niż z niej dostały. Polska była zaś największym beneficjentem środków unijnych – “Niemcy nadal największym płatnikiem w UE” – pisała interia.pl w końcu listopada 2017 r.
Źródło: dw.com.  

Oprac. Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym – prezes PiS Jarosław Kaczyński. Foto: dw.com.google.com.

Share
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, ludzie, partia, pieniądze, polityka, Polska, życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *